Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Uygulamalar

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Hesaplayıcı

HESAPLA »

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Vücüt kitle endeksi, yetişkin bir bireyin boy/kilo oranını öğrenebileceği ve ideal kilosu hakkında bilgi sahibi olabileceği bir veridir.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, bireyin vücut kütlesinin kg cinsinden değerinin, vücut uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. Yüksek vücut kitle endeksi çeşitli ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. 

Vücut kitle endeksi değerleri yaşa ve ülkeye göre değişse de, Dünya Sağlık Örgütüne göre ortalama bir vücut kitle endeksi tablosu söz konusudur. Bu tablo şöyledir:

Kategori Alt Sınır Üst Sınır
Oldukça Ciddi Seviyede Zayıf   15
Ciddi Seviyede Zayıf 15 16
Zayıf 16 18.5
Normal (sağlıklı kilo) 18.5 25
Kilolu 25 30
Birinci Derece Obez 30 35
İkinci Derece Obez 35 40
Üçüncü Derece Obez 40  

Yaşa göre ideal vücut kitle endeksi ise şu şekildedir;

Yaş İdeal Vücut Kitle Endeksi
19-24 19-24
25-34 20-25
35-44 21-26
45-54 22-27
55-65 23-28
+65 24-29

20’nin altındaki ve 25’in üstündeki vücut kitle endeksi mortalite yani ölüm riskini artırmaktadır. Aynı zamanda, yüksek vücut kitle indeksine sahip olmak obezite yanında, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kanser ve depresyon gibi pek çok sağlık sorununa sebep olabilir. 

Unutulmamalıdır ki, obezite yukarıda bahsedildiği gibi birçok hastalığa sebep olabilir ve her yıl doğrudan ve dolaylı olarak pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Aynı zamanda, normalden zayıf olmak da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir ve sağlığınıza büyük bir tehdit oluşturabilir. Bunlardan korunmak için vücut kitle endeksini kullanarak ideal kilonuzu hesaplayabilir, çıkan sonuca göre aşırı zayıf veya aşırı kiloluysanız önlem almaya başlayabilirsiniz. 

Fakat dikkat edilmesi konulardan biri şudur ki, ideal vücut kitle endeksinde cinsiyet, yaş, coğrafik koşullar ve etnik grup gibi pek çok değişken bulunmaktadır. Her ne kadar ortalama bir vücut kitle endeksinden bahsetmek söz konusu olsa da, bu değişkenlerin de hesaba katılması unutulmamalıdır.

Örneğin, Asya kökenli bir yetişkin, 25’in altındaki vücut kitle endeksi seviyelerinde daha yüksek oranda sağlık problemleriyle karşılaşabilir. 

Vücut kitle endeksinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeriyse kasın yağdan daha ağır olmasıdır. Bu sebeple, boksör, ağırlıkçı ya da diğer sporcuların vücut kitle endeksi obez olarak değerlendirilse de aslında gayet sağlıklıdırlar. 

Hamilelik esnasında ise vücut kitle endeksi değerleri göz önünde bulundurulmamalıdır. Yine de, hamilelik sürecinde kontrollü bir kilo alımı için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yukarıda verilen bilgiler çerçevesinde, vücut kitle endeksinizi bilmek hayati bir öneme sahip olabilir. Daha sağlıklı bir hayata sahip olmak ve endeksinizi ideal değerler içerisinde tutmak için vücut kitle endeksinizi mutlaka hesaplayın.

İdeal vücut kitle endeksinizi hesaplamak için Medikaynak’ın vücut kitle endeksi hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. 

İlgili Hesaplayıcılar

Vücut Yüzey Alanı Hesaplama