Onkoloji

Akciğer Kanseri Belirtileri

 

Akciğer kanseri ilk evre belirtileri arasında hafif öksürük veya nefes darlığı görülebilir. Kanser ilerledikçe bu semptomlar daha şiddetli ve yoğun bir şekilde yaşanır. Diğer akciğer kanseri belirtileri:

 

  • Şiddetli ve devamlı öksürük
  • Kilo kaybı ve iştahsızlık
  • Hemoptizi
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Sürekli yorgun hissetmek
  • Kemik ağrısı
  • Hırılt1

 

Şiddetli Öksürük

 

Solunum yolu veya soğuk algınlığı enfeksiyonuyla oluşan öksürük bir iki hafta içinde geçecektir. Ancak devam eden, kalıcı bir öksürük akciğer kanseri belirtilerinden olabilir.

 

Kilo Kaybı ve İştahsızlık

 

Aslında ani kilo kaybı ve iştahsızlık problemleri yalnızca akciğer kanseri değil, diğer kanser belirtileri arasında da yer almaktadır.

 

Hemoptizi

 

Hemoptizi pulmoner veya bronşiyal vasküler sistemden kaynaklanan kanamaların sonucu olarak akciğer veya bronşlardan gelen kanın tükürülmesidir. Akciğer kanseri yanı sıra akciğer embolisi, kalp yetmezliği ve bazı kan hastalıklarında da hemoptizi görülebilir.

 

Nefes Darlığı

 

Nefes darlığı veya solunumdaki değişiklikler akciğer kanseri evrelerinin hepsinde kendini göstermektedir.

 

Göğüs Ağrısı

 

Akciğer kanseri keskin, sürekli veya belirli aralıklarla yaşanan göğüs, omuz ve sırt ağrılarına sebep olabilmektedir.

 

Sürekli Yorgun Hissetmek

 

Kanser hücreleri enerjinin tükenmesine neden olur. Bu nedenle de yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlar kendini gösterir. Akciğer kanseri ilerledikçe bu semptomlar daha yoğun bir şekilde yaşanabilir.

 

Kemik Ağrısı

 

Kemiklere yayılan kanser sırtta ve vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar özellikle gece kendini daha fazla hissettirebilir.

 

Hırıltı

 

Hırıltı, nefes alıp verdiğiniz sırada ortaya çıkan tiz bir sestir. Her ne kadar astımın genel bir semptomu olsa da, hırıltı problemi akciğer kanseri belirtileri arasında da yer alıyor.

Referanslar :

 

1- Yılmaz A. Masif hemoptizi. TusadData 18;201-211

2- Horn L, et al. Chapter 107: Neoplasms of the lung. In Kasper, DL; Hauser, SL; Jameson, JL; Fauci, AS; Longo, DL; Loscalzo, J. Harrison's Principles of Internal Medicine (19th ed.). 2015

3-Davies, et al. 18.19.3 Oxford Textbook Medicine (5th ed.). 2010. OUP Oxford.

4- Miller WT. Fishman's Pulmonary Diseases and Disorders (4th ed.). McGraw-Hill. 2008p. 486.

5- Lu C, et al. 78: Cancer of the Lung. Holland-Frei Cancer Medicine (8th ed.). People's Medical Publishing House. 2010

6- National Cancer Institute. SEER Stat Fact Sheets: Lung and Bronchus Cancer [document on the internet]. NCI online; 2016; [cited 2016 Nov 21]. Available from: http://seer.cancer.gov/statfacts/html/lungb.html

 

Devam etmek istiyor musunuz?