Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tıp ve bilim uzmanları, 1918 grip salgını sırasında en büyük ölüm nedeninin grip virüsleri değil, bakteriler olduğu konusunda hemfikirdirler. Silver Spring, Maryland'deki Silahlı Kuvvetler Sağlık Gözetim Merkezi'nde tıbbi bir mikrobiyolog olan John Brundage, hükümetin bir sonraki grip salgınına (kuş gribi veya başka türlü) hazırlanmak üzere antibiyotiklere dikkat edilmesi ve stoklarını artırması gerektiğini belirtmiştir. Brundage'ın ekibi, 1918 ve 1919'dan ilk elden hesapları, tıbbi kayıtları ve enfeksiyon modellerini topladıklarını bildirmiş olup tüm dünyada kötü bir grip virüsü türü taranmış olsa da, çoğunlukla hafif grip vakalarının hemen ardından gelen bakteriyel pnömoninin, 20 ila 100 milyon kurbanın çoğunu öldürdüğü sözde İspanyol gribi, sonucuna vardıklarını belirtmişlerdir.

Maryland, Bethesda'daki Ulusal Allerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü ve benzer bir sonuca ulaşan başka bir dergi makalesinin yazarı olan Anthony Fauci, bakteriyel pnömoninin 1918 salgınının ölüm oranında önemli bir rol oynadığına tamamen katıldıklarını belirtmiştir. Zatürrenin bir grip salgınında en çok ölüme neden olduğu iyi bilinmekle birlikte 19. yüzyılın sonlarında doktorlar, zatürreyi grip kurbanlarının çoğunun ölüm nedeni olarak kabul etmişlerdir.

Doktorlar, 1928'de keşfedilen ancak 1942'ye kadar hastalarda kullanılmayan penisilin gibi antibiyotiklerle 20. yüzyıldaki diğer salgınlarda ölümleri sınırlandırmışlardır. Memphis, Tennessee'deki St Jude Çocuk Araştırma Hastanesi'nde grip-bakteri ko-enfeksiyonları konusunda uzman olan Jonathan McCullers, bunun, grip virüslerinin hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmediğini belirtmiştir. McCullers’ın araştırması, influenzanın solunum yolundaki hücreleri öldürerek yiyecek ve istilacı bakteriler için bir yuva sağladığını öne sürmekle birlikte bunun da ötesinde, aşırı stresli bir bağışıklık sisteminin, bakterilerin bir yer edinmesini kolaylaştırdığını göstermiştir.

Ölümcül Bir Süper Virüs Planlaması

Araştırmacılar 1918'deki pandemide, birçok mikrobiyologun bakterilerin rolünü yeniden gözden geçirmesine neden olduğunu ve bazılarının parmaklarının virüse sıkıca işaret ettiğini belirtmişlerdir. ABD hükümeti bilim insanları 2005 yılında 1918 suşunu dirilttiklerinde, virüsün bir petri kabında büyüyen hücreleri yıktığını ve bir düzine fareyi yıktığını gözlemlemişlerdir.

Brundage, 1918 salgının benzersiz bir şey olarak kabul edildiğini ve yakın insan tarihinde meydana gelen en ölümcül doğal, yaygın olay olarak anlaşıldığını belirtmiştir. Ancak bu sonucu yeniden değerlendirmek için, Brundage ve Queensland Enoggera'daki Avustralya Ordusu Malaria Enstitüsü'nden ortak yazar olan Dennis Shanks, 1918 ve 1919'dan literatür ve tıbbi kayıtları incelemişlerdir. Araştırmacılar örneğin, çoğu ölümden bir süper virüs sorumlu olsaydı, insanların oldukça hızlı davranması veya en azından çoğu durumda benzer bir ilerlemeyi takip etmesinin beklenebileceğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, Shanks ve Brundage, semptomları gösterdikten sonra üç gün içinde çok az insanın öldüğünü, çoğu insanın bir haftadan fazla sürdüğünü, bazılarının ise pnömoninin iki özelliğinden sağ çıktığını bulduklarını, kışla ve savaş gemilerinin askeri sağlık kayıtlarının da farklı bir tablo çizdiğini belirtmiştirler.

Ayrıca Shanks ve Brundage yeni işe alınan kişilerin, yerleşik bakterilere maruz kalma olasılığı düşük olan erkeklerin, yığınlar halinde ölürken, bağışıklık sistemleri yerel böceklere alışmış askerlerin hayatta kaldığını gözlemlemişlerdir. Brundage, günün tıp uzmanlarının pnömoniyi çoğu ölümün nedeni olarak belirlediğini ifade etmiştir. Sonuç olarak, grip virüsünün ölümlerin çoğuna neden olmak için gerekli, ancak yeterli olmadığını düşündüklerini sözlerine eklemiştir. Dünyanın sağlık uzmanları bir sonraki grip salgını için hazırlanırken, birçoğu ölümcül bir süper virüs planlaması için 1918'e bir rehber olarak bakmıştır. McCullers, dünyanın dört bir yanına püsküren H5N1 kuş gribi türlerinin bakterilerin yardımı olmadan insanları öldürdüğünü ancak bu virüslerin insanlara tam olarak adapte olmadığını belirtmiş olup H5N1’in insanlara adapte olursa, bakterilerin ölümlerde daha büyük bir rol oynayabileceğini sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Ewen Callaway, Bacteria were the real killers in 1918 flu pandemic, New Scientist,  19 October 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler