Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dünya Sağlık Örgütü'nün yakın zamanda yayınladığı 2019 küresel tütün salgını raporu tütün tüketimini azaltmak için ilerleme kaydedilmesine rağmen, ülkelerin insanların sigara içmesini engellemek için yeterince çaba göstermediği endişesini vurgulamaktadır. Dünyada yaklaşık 1,1 milyar sigara içen kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Sigara, ABD'de her yıl yalnızca 400.000'den fazla ölümden sorumludur, sigara içenlerin büyük çoğunluğu 21 yaşından önce kullanmaya başlamaktadır. Haziran 2019 itibariyle, 18 ABD eyaleti ve 400'den fazla bölge, 21 yaşın altındaki genç yetişkinlerin bir perakendeciden veya distribütörden yasal olarak tütün satın alamayacağını söyleyen tütün 21 yasasını kabul etmiştir.

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar yaptıkları araştırmada, "tütün 21 politikalarının etkisini incelediler. 21 yaşın altındaki insanlara tütün satışını yasaklayan yerel ABD yasalarının, 18-20 yaşları arasında sigara içmeyi azalttığını tespit ettiler.

Araştırmacılar bu yeni yasanın etkilerini araştırmak için, yıllık kesitsel bir araştırma olan Davranışsal Risk Faktörü Gözetim Sistemi aracılığıyla ABD'de 2011'den 2016'ya kadar toplanan 18-25 yaş grubundaki 54.371 kişinin verilerini analiz ettiler. Farklı regresyonları kullanarak, metropolitan/mikropolitan istatistik bölgelerde (MMSA) yaşayan 18-20 yaş arasındaki kişilerde tütün 21 politikaları ile sigara kullanımı arasındaki ilişkiyi gözden geçirdiler. Devlet sigara vergileri, dumansız iç hava kısıtlamalarına maruz kalma ve yıllık hane geliri gibi faktörleri de kontrol ettiler.

Gençlerde Sigara Tüketimini Azalttı

Araştırmacılar, politikaların uygulanmadığı bölgelerdeki gençlere kıyasla politikanın uygulandığı alanlardaki kişilerde, 18-20 yaşlarında sigara tiryakisi olma olasılığının, tahminen yüzde 1,2 puan azaldığını buldular. Bununla birlikte, politikanın uygulandığı alanlarda 23-25 yaş arasındaki sigara içme olasılığında önemli bir değişiklik olmadığını gördüler.

Araştırmacılar, bulgularının genç erişkinlerde sigara içmeyi azaltma aracı olarak tütün alım yaşını 21'e çıkarmaya yönelik çabalara ampirik destek sağladığını söylediler. Ayrıca, yerel tütün 21 politikalarını önleyen devlet yasalarının halk sağlığını engelleyebileceğini öne sürdüler. Analizin, tütün 21 yasası yerel düzeyde uygulansa bile sigara kullanımını azaltmanın etkili bir yolu olduğunu gösterdiğini vurguladılar.

Bununla birlikte çalışmada, tütün 21 yasalarının, e-sigaralar gibi diğer tütün ürünlerinin kullanımını veya ürünler arasında herhangi bir ikame yapılmasını nasıl etkilediğine bakılmamıştır. ABD'deki gençler arasında e-sigaralar en yaygın tütün ürünü olmaya devam ettiği için bu önemli bir sınırlamadır.

Medikaynak Referanslar

Stijntje Dijk, Pat Lok. Banning tobacco sales to under 21s reduces smoking, study finds, BMJ 2019;366:l4956.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler