Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Birçok kişi yeni yıla alkolsüz başlamak için bir motivasyon aracı olarak Kuru Ocak kampanyasına başvurmaktadır. Bir ay boyunca alkolden uzak durmak modaya uygun, kısa vadeli bir yeni yıl kararı gibi görünse de, bununla birlikte gelen çeşitli sağlık yararları vardır. Amerikan Obezite Tıp Kurulu'nun tıbbi direktörü Dr. Rekha B. Kumar’a göre, yararları, bireylerin başlangıçtaki davranışlarında ne kadar bir değişiklik olduğuna bağlı olarak kişiden kişiye değişebilmektedir. Örneğin, çok fazla içki içenler belirli bir hedefe ulaşmanın yanı sıra daha fazla zihinsel netlik, daha iyi uyku, kilo kaybı ve detoks gibi fizyolojik etkileri çok az içenlere göre daha fazla fark edebilirler. Sık sık veya aşırı içki içenler için Kuru Ocak ayının vücuda çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar şunlardır:

1. Karaciğerin Rahatlaması

Aşırı içki tüketenlerde karaciğer sirozu oluşabilir. Bu durum bir günde olmaz, ancak aşırı miktarda içki içen herkes için karaciğerdeki yağ oranında değişiklik meydana gelir. Fakat, karaciğer toleranslı bir organ olduğu için alkol alımı kesildiğinde karaciğer kendini toparlayıp tekrar normal hale gelebilir. Böylece, alkol alınmadığında karaciğer, vücudun ürettiği diğer toksinleri parçalamak, yağları ve parçalanması gereken aşırı hormonları metabolize etmek gibi diğer görevlerine odaklanabilmektedir.

2. Kardiyovasküler Hastalık Riskinin Azalması

Alkol, karaciğer ve dehidrojenaz adı verilen bir enzim tarafından metabolize edilir. Ancak, fazla tüketim yapıldığında enzim doyurulur ve farklı bir enzim tarafından metabolize edilir. Bunun neticesinde kötü kolesterolü (LDL) okside ettiği bilinen birçok serbest radikal üretilir ve LDL oksitlendiğinde de alkol, tıkanma meydana getiren karotid arterlere birikir. Öte yandan, az bir şekilde içildiğinde, alkolün LDL üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır ve aksine iyi kolesterolü (HDL) arttırmaktadır. Araştırmacılara göre, haftada bir veya iki kez bir veya iki bardak şarap içmek, özellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerin sağlıklarına faydalıdır. Örneğin, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

3. Kanser Riskini Azaltır

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı Ulusal Toksikoloji Programı, karsinojenler Raporu'nda alkolü bilinen bir insan kansirojeni olarak listeleye almaktadır. Rapor, bir kişinin alkolle ilişkili bir kanser geliştirme riskinin, zaman içinde düzenli olarak daha fazla alkol içtikçe arttığını belirtmektedir. Alkol tüketimi ile kafa ve boyun, özofagus, karaciğer, meme ve kolorektal kanseri gibi kanser türlerinin gelişimi arasındaki bağlantılar çeşitli araştırmalarda ortaya kondu. 2009 yılında yayınlanan verilere göre, Amerikan Halk Sağlığı Dergisi ABD'deki kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 3,5'inin alkole bağlı olduğu tahmin edilmektedir.

4. Kilo Kaybı

Kilo kaybı, temel alkol tüketiminin ne derece olduğuna bağlıdır. Daha ağır içiciler alkolü hayatlarından daha uzun bir süre çıkarırlarsa, kilo kaybı, vücut kompozisyonunda iyileşme, daha az mide yağı, trigliseritlerde (kandaki yağ parçacıklarından biri) iyileşme görebilir. Hatta hastaya bağlı olarak, bazen kilo verilmesi için alkol tüketiminin kesilmesi önerilmektedir.

Sonuç olarak, Kuru Ocak kampanyasının normalden fazla içen bireylere çeşitli faydaları vardır. Ancak, az alkol tüketenler için bunun gözle görülür pek bir faydası olmayabilir. Ilımlı bir şekilde içildiğinde alkolden en iyi şekilde faydalanılabilir. Sadece 1 ay boyunca hiç içmemek ve sonrasında aşırı şekilde içmeye geri dönmek ise kötü bir fikirdir. Aşırı içme söz konusu ise, alkol alımının azaltılması daha iyidir.

Medikaynak Referanslar

Here’s What Happens to Your Body When You Cut Out Alcohol for 30 Days. Healtline Magazine, published on January 10, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler