Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hücre gruplarının vücudun diğer bölgelerine nasıl göç ettiğini belirlemeye çalışan bilim adamları, fonksiyonel bir 3 boyutlu kan damarı oluşturmak için doku mühendisliğini kullandı ve yakınlarda meme kanseri hücreleri üretti. Kanser hücrelerinin kan damarına ulaştığını ve hücre duvarının bir parçasını ele geçirdiğini gözlemlediler. Kan damarına bu bağlanmanın bir sonucu olarak, bir tümör hücresi kümesi, uzak bölgelere seyahat etmek için kolayca kan dolaşımına bırakıldı. Kanser hücreleri ayrıca kan damarlarını daraltabilir, sızmalarına veya çekmelerine neden olabilirdi.

Çalışmanın bir açıklaması 14 Temmuz'da Cancer Research dergisinde yayınlandı.

Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi'nde Kanser İstilası ve Metastaz Programı'nın eş direktörü ve Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hücre biyolojisi profesörü olan kıdemli çalışma yazarı Andrew Ewald, "Kanser hücrelerinin hızla yeniden şekillendirebildiğini, yok edebildiğini veya mevcut kan damarlarına entegre olabileceğini gözlemledik" diyor.

Ewald, "Tüplü dalışa giden insanların buz tırmanışına karşı farklı aletlere ihtiyaç duyması gibi, kanser hücreleri de yapmayı düşündükleri işe bağlı olarak farklı ekipmanlar getiriyor" diyor. "Bu ekipmanın ne olduğunu belirlemek, kanseri nasıl durduracağımızı anlamamıza yardımcı olabilir." Bu durumda, Ewald ve işbirlikçileri, sekiz ila 10 hücreli grupların bir tümörden ayrıldığını, bir protein bariyerinden göç ettiğini ve seyahat etmek için kan damarı duvarları arasında sıkıştığını görmeyi bekliyorlardı.

"Bunu hiç görmedik" diyor. "Bunun yerine görmeye devam ettiğimiz şey, mevcut bir tümörün bir parçasının komşu bir kan damarı duvarını ele geçirmesi, kanser hücrelerini dolaşımla doğrudan temasa geçirmesi ve kanser hücrelerinin bunu birkaç saat içinde yapabilmesiydi.Kan damarlarını istila etmeleri gerekmiyordu; kan damarları haline geldiler ve orada kanser hücrelerini serbest bırakabilirlerdi. "

Oluşan "mozaik" damarlar - bazı doğal kan damarı hücrelerinden ve bazı kanser hücrelerinden oluştuğu için böyle adlandırılmıştır - insan meme tümörlerinde kan damarlarının yaklaşık % 6'sında ve bu ve diğer çalışmalarda meme kanseri fare modelinde gözlenmiştir diye Ewald ekliyor. Ayrıca glioblastom adı verilen ölümcül beyin tümörlerinde, melanom cilt kanserleri ve mide kanserlerinde de bulunduklarını söylüyor. Varlıkları artan uzak metastazlarla ilişkilidir.

Ewald, 3-D modelinin tümör mikro ortamının ek yönlerini incelemek veya alternatif kanser türlerini incelemek için uyarlanabileceğini söylüyor.

Medikaynak Referanslar

https://medicalxpress.com/news/2020-09-cancer-cells-blood-vessels.html

Vanesa L. Silvestri et al. A tissue-engineered 3D microvessel model reveals the dynamics of mosaic vessel formation in breast cancer, Cancer Research (2020). DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-19-1564

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler