Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, bunca zamandır sindirim sistemimizde saklanmış yepyeni bir organ sınıflandırdılar. Yapısı bilinen fakat fonksiyonu halen iyi anlaşılmamış bu yeni organın incelenmesinin, abdominal ve sindirim hastalıklarının daha iyi anlaşılmasında ve tedavisinde önemli olabileceği düşünülüyor. Mezenter olarak bilinen bu yeni organ sindirim sistemimizde bulunuyor ve uzun süredir parçalanmış, ayrı yapılardan oluştuğu düşünülüyordu. Fakat anatominin 100 yılı aşkın bir süredir belirlediği anatomik tanım yanlıştı. Son araştırmalar bunun aslında tek ve sürekli bir organ olduğunu gösterdi. Mezenter karın boşluğunda uzanan peritonun iki katından oluşuyor ki bağırsağımızı karın duvarına yapıştırıyor ve her şeyi yerinde tutuyor. Bağırsak ve vücudun geri kalan kısmı arasında kan ve lenfatik sıvının taşınmasından sorumlu.

Yeni araştırmalar sayesinde geçen yıl itibarıyla tıp öğrencilerine mezenterin ayrı bir organ olduğu öğretilmeye başlandı. Dünyanın en iyi bilinen tıbbi ders kitaplarından olan Grey's Anatomy serisi, yeni tanımı içerecek şekilde güncellendi. Mezenterin ilk tanımlarından biri, Leonardo da Vinci tarafından yapılmıştı ve yüzyıllar boyunca önemsiz bir bağ olarak görmezden gelindi. Geçen yüzyılda, mezenteri araştıran doktorlar, bunun ayrı bölümlerden yapılmış, parçalanmış, önemsiz bir yapı olduğunu varsaydılar. Ancak 2012'de Coffey ve arkadaşları, ayrıntılı mikroskopik incelemelerde, mezenterin aslında sürekli bir yapı olduğunu gösterdiler. Son dört yılda, mezenterin ayrı bir organ olarak sınıflandırılması gerektiğine dair yeni kanıtlar topladılar ve bu en son bu makale ile resmileşti. Araştırmacılar bu yeni gelişmeyle, mezentere ayrı bir organ gözüyle bakmanın ve abdominal hastalıkları yeniden kategorize etmenin, sağlık sonuçlarını değiştirebileceğini düşünüyorlar. Şimdilik sadece anatomik yapının açıklığa kavuştuğunu, sıradaki adımın bu organın işlevini anlamak olacağını belirtiyorlar. Yapılacak yeni çalışmalarda abdominal hastalıklarda rolünün olup olmadığının araştırılmasının hastalık sonuçları için umut verici olduğunu aktarıyorlar.

Medikaynak Referanslar

Prof J Calvin Coffey, FRCSI D Peter O'Leary, PhD (November 2016) 'The mesentery: structure, function, and role in disease', The Lancet Gastroenterology & Hepatology, 1(3), pp. p238–247 DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S2468-1253(16)30026-7

http://www.sciencealert.com/it-s-official-a-brand-new-human-organ-has-been-classified

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler