Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Non-Hodgkin lenfoma (NHL), yaygın görülen bir hematolojik malignitedir. Agresif bir NHL türü olan diffüz büyük B-Hücreli lenfoma (DLBCL), NHL'nin en yaygın alt tipidir ve beklenen sağ kalım tedavi edilmezse 1 yıldan azdır. DLBCL, yıllık yeni NHL vakalarının % 25-35'ini temsil etmektedir. Rituksimab temelli tedavinin (R-CHOP, rituksimab, siklofosfamid, doksorubisin, vinkristin ve prednizonun kemoterapi rejimi) uygulanmasıyla, önemli sayıda hasta, uzun dönem hayatta kalma potansiyeline sahip olabilir. Literatürde, yeni tanı almış ve standart kemoterapi ile tedavi edilen DLBCL’ye sahip ve 24 ay boyunca olaysız sağ kalımı (EFS) olan hastaların, yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş genel popülasyona eşdeğer bir sağ kalım süresine sahip oldukları gösterilmiştir. Başka bir deyişle, 24 aylık sağ kalımı olan hastalar potansiyel olarak normal bir yaşam beklentisine sahip olabilirler.

Amerikalı araştırmacılar, uzun dönem agresif NHL sağ kalanlarının çeşitli sağlık-ilişkili yaşam kalitesi (HRQoL) araçları ile ölçülen HRQoL'sine dair mevcut kanıtları incelemek amacıyla bir sistematik literatür incelemesi yaptılar. HRQoL'deki ya da sağlık hizmetlerindeki başlangıca kıyasla eğilimi ve agresif NHL sağ kalanlarının HRQoL'sinin genel popülasyonla karşılaştırılabilir olup olmadığını tespit etmeyi amaçladılar.

Araştırmacılar, yıl kısıtlaması olmaksızın elektronik veri tabanlarını ve 2014-2017 yılları arasında dört büyük onkoloji ve HRQoL konferansından özetleri incelediler. HRQoL veya sağlık hizmetleri, NHL tanısından en az 2 yıl sonra değerlendirilen çalışmaları incelemeye dahil ettiler. Sonuçlar başlangıç durumuna göre iyileşme, kötüleşme veya değişiklik yok olarak kategorize edildi ve genel popülasyonla, daha iyi, karşılaştırılabilir veya daha kötü olarak değerlendirildi.

Fiziksel İyileşmeler Kaliteyi Etkiliyor

İncelemeye, on dört çalışma dahil edildi. On iki çalışma 1 ya da daha fazla HR1 HRQoL aracı içeriyordu ve iki çalışmada EQ-5D kullanılarak sağlık hizmetleri ölçülmüştü. Çalışmaların yarısı (5/10), genel HRQoL'de iyileşme olduğunu ve yarısı ise hiç değişim olmadığını göstermişti. Genel popülasyonla karşılaştırıldığında, genel HRQoL, başlangıçtan ≥3 yıldan sonra değerlendirildiğinde (3/3 daha iyi veya karşılaştırılabilir), <3 yılda değerlendirildiğinden (2/3 daha iyi veya karşılaştırılabilir) daha iyiydi. 4/6 çalışmada düzelme ve 2/6 çalışmada değişiklik olmaksızın, toplam altı çalışmada fiziksel HRQoL bilgisi bildirilmişti.

Araştırmacılar, NHL sağ kalanlarının HRQoL'sinin gelişebilir olduğunu ve daha uzun sağ kalım ile genel popülasyon ile daha karşılaştırılabilir hale gelebileceğini belirttiler. Genel HRQoL iyileşmesinin çoğunlukla fiziksel alandaki gelişmelerden kaynaklandığını aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Vincent W. Lin, Barbara Blaylock, Josh Epstein & Anna Purdum (2018): Systematic literature review of health-related quality of life among aggressive non-Hodgkin lymphoma survivors, Current Medical Research and Opinion, DOI: 10.1080/03007995.2018.1474091

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler