Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

BRAIN dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, ilk kez omurilikteki nöronların ağrı sinyallerini kadınlarda erkeklere göre farklı şekilde işlediğini gösteriyor. Bulgu kronik ağrı için çok ihtiyaç duyulan daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş tedavilere yol açabileceği düşünülmektedir.

Kadınlar ve erkeklerin ağrıyı farklı deneyimledikleri uzun zamandır bilinmekle birlikte çoğu ağrı araştırmasında erkek kemirgenler kullanılmıştır. Yeni çalışma için hem sıçanlardan hem de insanlardan (ölen bireyler ve aileleri tarafından bağışlanan) dişi ve erkek omurilik dokusunu kullanmıştır.

Araştırmacılar, laboratuvarda omurilik dokusunu inceleyerek Beyin Kaynaklı Nötotrofik Faktör (BDNF) adı verilen faktörünün erkeklerde omurilik ağrı sinyalini güçlendirmede önemli bir rol oynadığını, ancak kadınlarda bu mekanizmanın geçerli olmadığını gösterebildi. Dişi farelerin yumurtalıkları alındığında farkın ortadan kalkması hormonal bir bağlantıyı düşündürmüştür.

Çalışma baş yazarı Carleton University and The Ottawa Hospital araştırma görevlisi Dr. Annemarie Dedek ‘Yeni ağrı kesici ilaçlar geliştirilmesi ağrının biyolojik düzeyde nasıl işlendiğine dair ayrıntılı bir kavrayış gerektiriyor. Bu yeni keşif kronik ağrı çekenlere yardım etmek için yeni tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir’ demiştir.

İlk kez insan omurilik dokusunda ağrı sinyallemesinde cinsiyete bağlı farklılık saptanmıştır. Bu biyolojik farklılığın erkekler ve kadınlar arasındaki ağrı deneyimi farklılıklarına nasıl katkıda bulunabileceğini anlamak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır.

Medikaynak Referanslar

Men and women process pain signals differently, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler