Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, tüm akciğer kanseri vakalarının %85’ini oluşturmaktadır. Beklenen yaşam süresinin özellikle ileri evrelerde çok kısa olduğu bu kanser tipinde hedefe yönelik tedavilerle iyi sağ kalım sonuçlarına erişmek mümkün olabilmektedir. Bilinen hedeflenebilir genlerde mutasyona sahip olmayan küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastası örneklerinde yani "pan-negatif" hastalarda yeni kanserojen mutasyonları tanımlamak amacıyla yeni bir çalışma yapıldı.

Kapsamlı mutasyon analizleri, 1.356 akciğer adenokarsinom örneği üzerinde gerçekleştirildi. Bu hasta grubunda, epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) kinaz alanında, EGFR 2 kinaz alanında, KRAS, BRAF, ALK, ROS1 ve RET genlerinde ortak akciğer kanseri onkojenik sürücü mutasyonları tespit edildi . Pan-negatif hasta numunelerinin bir alt kohortu, EGFR hücre dışı alanındaki mutasyonlar için denendi. Ek olarak, EGFR mutant NIH-3T3 kararlı hücre çizgileri, onkojenik mutasyonları tanımlamak için, protein içeriği, ankoraj bağımsız büyüme ve ksenograft modellerinde tümör oluşumu için oluşturuldu ve değerlendirildi. BaF3 lenfositleri ayrıca mutasyonların tirozin kinaz inhibitörlerine duyarlılıklarını test etmek için kullanıldı.

Yeni Bir Dış Membran Mutasyonu: M277E

Pan-negatif akciğer adenokarsinomlu olgularda yeni bir onkojenik EGFR dış membran mutasyonu tespit edildi (M277E). EGFR M277E mutasyonları, eksojen epidermal büyüme faktörü yokluğunda büyümek için NIH-3T3 hücrelerini dönüştüren onkoproteinleri kodladı. Transformasyon ayrıca, immün yetmezlikli ksenograft fare modellerinde ankoraj bağımsız büyüme ve tümör oluşumu ile kanıtlandı. Bunun yanı sıra, kanonik EGFR L858R mutasyonunda görüldüğü gibi, M277E mutasyonu, BaF3 hücre dizilerinde ve kenograft modellerinde EGFR inhibitörlerine duyarlılık göstermiştir.

Bu çalışmada, EGFR’nin hücre dışı bölümünde bir akciğer adenokarsinoma örneğinde yeni bir EGFR sürücü mutasyonu M277E tespit edildi. Duyarlılık analizinde de görüldüğü kadarıyla hastalık nüksü yaşayan M277E mutant akciğer adenokarsinomalı hastalar için bir EGFR tirozin kinaz inhibitörü ile tedavi iyi prognozu öngörebilir.

Medikaynak Referanslar

Yu S et al. The non-small cell lung cancer EGFR extracellular domain mutation, M277E, is oncogenic and drug-sensitive. Onco Targets Ther. 2017 Sep 12;10:4507-4515.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler