Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Akıllı ambalaj hastaların ilaçlarını aldıkları zamanın elektronik olarak izlenmesi için kullanılıyor. İlaçlar hekimin önerdiği şekilde alınmadığında akıllı sistem hastaları ve/veya bakıcılarını bilgilendiriyor. Gelişmiş ülkelerde kronik hastalığı olan hastaların yaklaşık yarısı ilaçlarını gerektiği gibi kullanmamaktadır. Birden fazla ilaç kullanımının yaygın olduğu yaşlı nüfusun artışı ile birlikte, yanlış ilaç alımı – ilaç uyumsuzluğu adı verilir - hastaların sağlığını olumsuz etkilerken sağlık sistemine de yük oluşturmaktadır.

Son yirmi yılda bu sorunu çözmeye yönelik tele sağlık teknolojileri artmıştır. Waterloo Üniversitesi Eczacılık Fakültesi doktora adayı ve çalışmanın baş yazarı Sadaf Faysal ‘Bu ürünlerin birçoğunun kullanıcı dostu ve verimli olduğuna ilişkin reklam yapılıyor, ancak hepsi yaşlılar düşünülerek test edilmiyor. Peki, yaşlıların bunları kullanıp kullanmayacaklarını ve bunları kullanmalarını etkileyen faktörleri nasıl bilebiliriz?’ demiştir.

Araştırmacılar yaş ortalaması 76 olan 10 katılımcıyı evlerinde ziyaret etmiştir. Katılımcıların her biri beş kronik hastalık için günde ortalama 11 ilaç kullanıyordu. Katılımcılara bir internet portalı ile senkronize olan ve ilaç almak için bir blisteri her açtığında kaydedilen akıllı bir blister ambalajı verildi. Araştırmacılar daha sonra akıllı blister ambalajı ile ilgili deneyimlerini değerlendirmek için katılımcılarla tekrar görüştü. Ayrıca katılımcılardan ürün değerlendirmesinde kullanılan standart ölçeklerle bu teknolojinin kullanımını değerlendirmeleri istenmiştir.

Eczacılık profesörü ve çalışmanın ortak yazarı Tejal Patel ‘Bildirilen olumlu ve olumsuz yönler katılımcılar arasında oldukça tutarlıydı. Ürün kullanımının kolay öğrenilmesi katılımcıların ürünü düzenli kullanması için önemliydi. Sosyal çevrelerinden gelen geri bildirimler de teknolojinin kullanımını destekledi’ demiştir.

Genel olarak teknolojiye yatkın katılımcılarda akıllı blister ambalajı kullanma ve beğenme eğilimi daha fazla olmuştur. Bununla birlikte cihazın boyutu ve taşınma güçlüğü önemli bir dezavantajdı. Katılımcılar ayrıca maliyetin kullanım için önemli bir faktör olduğunu, geri ödemesi olmadığında akıllı teknolojiyi dikkate alma olasılıklarının daha düşük olacağını söylemiştir.

Faysal ‘Teknolojinin etkili olması için son kullanıcılar tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Akıllı teknoloji ürünleri hastaların düzenli ilaç kullanımını destekleme potansiyeline sahiptir. Ancak bir ürün geliştirilirken yaşlıların ilaç kullanma davranışları ve ürün kullanımı önündeki engeller değerlendirilmedilir' diye eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Smart packaging could improve how older adults take medication, ScienceDaily, Feb 2022

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler