Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Şizofreninin düşük ruh hali ve farklı düşünme gibi semptomlarının değerlendirilmesi, halüsinasyonlar ve sanrılar gibi semptomlardan geleneksel olarak daha zor olmuştur. Araştırmacılar bu zorluğun üstesinden gelmek amacıyla, halüsinasyonlar veya sanrılar gibi durumla ilgili tüm semptomları tespit etmek için yeni bir uygulama tasarladılar. Uygulamanın şu anki versiyonu, düşük ruh hali ve farklı düşünme gibi şizofreni semptomlarını ölçmek için geliştirildi. Araştırmacılar, bununla birlikte, şizofreni hastalarını ve sonrasında başka akıl sağlığı durumlarına sahip olanları daha iyi desteklemek ve izlemek için kullanılabileceğini umuyorlar.

Uygulama, bu semptomları değerlendirmek için, yüz hareketlerinin yanı sıra bir kişinin konuşmasının içeriği, ses tonu ve perdesini izliyor. Şizofreni hastaları daha yavaş hareket ediyorlar ve yüzlerinde daha az duygu gösteriyorlar.

Araştırmacılar, uygulamayı şizofreni hastası 21 kişi ve sağlıklı 9 kişi üzerinde test ettiler. Katılımcılar akıllı telefonlarına 2 dakika boyunca konuştular. 12 hafta boyunca haftalık kayıt yaptılar. Her katılımcı, çalışmanın başında ve sonunda New York'taki Mount Sinai Hastanesinde bir klinisyen tarafından değerlendirildi. Araştırmanın sonuçları, uygulamanın derecelendirmelerinin bir klinisyenin notları ile yüksek derecede korele olduğunu gösterdi.

Klinik Çalışmalarda Kullanılabilir

Araştırmacılar, geliştirdikleri uygulamanın, tespit ettiği belirtileri, kişileri değerlendiren doktora da gönderebildiğini ve bunun da, klinisyenlerin, insanları daha sık değerlendirmelerini sağlayarak hastalarına daha iyi bakmalarına yardımcı olabileceğini belirttiler. Çalışmalarının örneklem büyüklüğünün çok küçük olduğunu ancak bu sonuçların, daha sonra tam bir teşhis modeli geliştirmenin bir kanıtı olarak gördüklerini söylediler.

Aynı zamanda şizofreni ilaçlarının klinik çalışmalarda ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için kullanmayı planlayan bir ilaç şirketi tarafından da denendiğini aktardılar. Daha fazla veri toplamak için çalışmalarına devam edeceklerini de sözlerine eklediler.

Medikaynak Referanslar

Jessica Hamzelou. AI is learning to diagnose schizophrenia from a smartphone video, New Scientist 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler