Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hayat boyunca fiziksel anlamda aktif bir yaşam sürmenin faydaları çok iyi biliniyor. Bunun aksine hareketsiz olmak ise beraberinde sağlıksız bir yaşama yol açıyor. İsveç merkezli yapılan ve 45 yıl süren bir çalışma sonucuna göre inaktif bir yaşam sürülmesi halinde hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi durumlardan bile daha fazla ölüm riski oluşuyor.

Dr. Per Lavendall ve arkadaşları "1913’de doğan erkekler çalışmasına katılmış olan 1963’de 50 yaşında olan 792 erkek hastanın katılımı ile yapıldı. Çalışma kardiyovasküler hastalık ve mortalite risk faktörlerini incelemek üzere tasarlandı.

1967’de 54 yaşına ulaşmış olan bu hastalara bir egzersiz testi uygulandı. Bu testin üzerine 656 hasta da maksimum egzersiz testi ile üst limite kadar kendilerini zorladılar. Diğer hastalar ise maksimum egzersiz testi yapmak için sağlık durumları yeterli olmadığı için bu testten dışlandı. Maksimum egzersiz testini uygulayabilen 656 hastada maksimal oksijen alımı (VO2 max) ergospirometri ile ölçüldü. Bu değer ne kadar yüksekse insanın fiziksel kapasitesi de o kadar yüksektir.

1967’de yapılan bu ilk izlemden sonra hastalar 100 yaşlarına kadar yani 2012 yılına kadar sürekli takip edildiler. 10 yıllık aralıklarla çeşitli fizik muayene yöntemleri uygulandı. Ölüm sebepleri ise ulusal veri tabanından takip edildi.

VO2 max ve mortalite arasındaki ilişkiyi belirlemek için 2.00 l/dk, 2.26 l/dk ve 2.56 l/dk değerleri alt ve üst sınır olmak üzere hastalar üç gruba ayrıldı. Araştırmacılar bu üç grup arasında VO2 max değeri yükseldikçe ve üst gruba geçildikçe ölüm riskinin %21 oranında azaldığını tespit ettiler. Egzersiz kapasitesi ve tüm ölüm sebeplerinin oluşturduğu riski kıyaslayan araştırmacılar, düşük egzersiz kapasitesinin oluşturmuş olduğu riskin tüm ölüm sebepleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada geldiğini buldular.

45 yıllık benzersiz takip süresine sahip olan bu çalışmada fiziksel olarak aktif kalmanın ne kadar önemli olduğu kanıtlanmış oldu. Araştırmacılara göre sigara ile mücadelede atılan önemli adımlardan sonra fiziksel aktiviteyi arttırmak için de önemli adımlar atılması gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

 Lavendall P et al. Low aerobic capacity in middle-aged men associated with increased mortality rates during 45 years of follow-up. European Journal of Preventive Cardiology, 2016; DOI: 10.1177/2047487316655466 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler