Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sağlık durumlarının takibine fazlasıyla önem veren müşteriler sayesinde son yıllarda aktivite bilekliklerinin kullanımı oldukça yaygınlaştı. Aktivite bileklikleri sayesinde kullanıcılar adım sayılarının yanı sıra uyku sürelerini ve diğer bazı davranışlarını ölçümleyebiliyorlar.

Gillings School ve RTI Üniversitesi’nde görev yapmakta olan Dr. Kelly Evenson ve arkadaşları bir literatür taraması yaparak piyasadaki en popüler aktivite bileklikleri olan Fitbit ve Jawbone’u bir derleme ile kıyasladılar. Toplamda 22 çalışmanın derlendiği çalışmada atılan adım sayısı, mesafe, fiziksel aktivite, kalori ve uyku süresi açısından bu bilekliklerin başarısı değerlendirildi.

Daha önce yapılmış olan çalışmalarda bu bilekliklerdeki adım sayma özelliğinin laboratuar ortamında da sahada da aynı olduğu gösterilmişti. Sadece bir çalışmada Fitbit’in yavaş adımlarda normalin üstünde ve hızlı adımlarda normalin altında tahmin yaptığını belirtilmişti.

İki adet saha bazlı yapılan çalışmada akselerometri ile ölçülen fiziksel aktivite ve bilekliklerin elde ettiği sonuçlar kıyaslanmış ve bir çalışmada Fitbit için yüksek korelasyon tespit edilirken diğer çalışmada ise hem Fitbit hem de Jawbone için geniş bir korelasyon aralığı olduğu görülmüş. Farklı ölçüm teknikleri kullanılan diğer çalışmalarda ise bilekliklerin yakılan kalori miktarını normalin altında ve uyku miktarını ise normalin üstünde tahmin ettikleri gösterilmiş.

Araştırmacıların yaptığı derleme sonucuna göre ise adım sayısı açısından yüksek oranda geçerlilik gösteren bileklikler için mesafe ve fiziksel aktivite açısından bulgular yetersiz, yakılan kalori ve uyku süresi açısından ise düşük geçerlilik gösterdiği bulundu.

Aktivite bileklikleri ile en iyi sonuçları alabilmek için araştırmacıların önerisi ise şu şekilde:

  • Bilekliği her gün aynı pozisyonda giyin
  • Başlangıçtaki kurulumda boy ve kilonuzu doğru girin ve kiloda anlamlı bir değişiklik varsa güncelleyin
  • Cihazın önerdiği ek özelliklerdeki kurgulara dikkat edin
Medikaynak Referanslar

 Evenson K et al. Systematic review of the validity and reliability of consumer-wearable activity trackers. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2015; 12 (1) DOI: 10.1186/s12966-015-0314-1

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler