Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Her çocuk oyuncakçıya gitmeye bayılır. Birçok kişi de alışveriş merkezlerinde saatlerini harcayabilir. Peki bu nesnelere olan ilginin beyinlerimizde olan yansıması nasıldır? Cevabın bir kısmı, "nesnel ilgi"yi ilişkilendiren hipotalamusta bulunan nöral bir devreye dayanabilir. Yeni bir çalışmadaki araştırma ekibi, farelerde oyuncaklarla oynarken hipotalamustaki bazı nöronların aktif olduğunu bulmuştur. Optogenetik tekniği kullanılarak yapılan çalışmada, hipotalamus bölgesinde farelerin oyuncak ile oynadığında bazı bölgelerin aktive olduğu gösterildi. Hipotalamusta aynı nöronlar gıda dışı nesnelere yönelik obsesif davranışları da yönetiyordu.

Araştırmacılar fare hipotalamusunda bulunan bir nöronu uyardığında, hedefledikleri nesneleri endişeyle kovaladıklarını gözlemledi. Bunun ne anlama geldiği ise şu şekilde açıklanmış: medial preoptik alandaki (MPA) nöral devrelerin, nesnelere sahip olma isteğini, yani "nesnel ilgi"yi modüle ettiği kanıtlanmış oldu diyebiliriz.

Hipotalamustaki Devreler Anahtar Rolde

MPA alandaki sinir ağları aynı zamanda farelerde, periakuaduktal gri alan (PAG) bölgesine eksitatör sinyaller göndererek, avlanma davranışını düzenler. MPA-PAG devresi de, MPA-Induced Drive Assisted Steering (MIDAS) bölgesi ile birlikte çalışarak amacı doğrultusunda hareket ederken karşılaştığı engellerin üstesinden gelmesine fırsat verir.

Araştırmacılar çalışmanın, kompulsif biriktirme ve kleptomani gibi beyin bozukluklarını tedavi etmek için kanıt sağladığını, aynı zamanda, güçlü doğuştan gelen güdüleri kullanarak insanların ve hayvanların davranışlarını kontrol etmek için teknolojinin gelişmesine katkıda bulunabileceğini belirttiler. Ekibin bundan sonraki hedefi sahiplenme ve avlanma faaliyetlerini kontrol eden diğer nöral davranışlarla ilişkilerini gözlemleyerek, avlanma davranışlarını yöneten nöral devre haritasını tamamlamak olacak. Bu çalışma ile elde edilen bilgiler, hipotalamusta yer alan bazı nöral devrelerin, daha önce tanımlanmamış bazı konulardaki önemini su yüzüne çıkarmış oldu.

Medikaynak Referanslar

Sae-Geun Park, Yong-Cheol Jeong, Dae-Gun Kim, Min-Hyung Lee, Anna Shin, Geunhong Park, Jia Ryoo, Jiso Hong, Seohui Bae, Cheol-Hu Kim, Phill-Seung Lee, Daesoo Kim. Publisher Correction: Medial preoptic circuit induces hunting-like actions to target objects and prey. Nature Neuroscience, 2018; DOI: 10.1038/s41593-018-0115-3

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler