Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Alkol alımı ile kanser riskinin arttığı yıllardan beri biliniyor. Bu ilişkinin meme kanseri riski için de geçerli olup olmadığı test etmek için İspanya’da 5 üniversite hastanesi bir araya gelerek bir çalışma başlatmışlardı ve sonuçları geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Yaşları 35 ile 70 arasında değişen toplam 334850 katıldığı bu çalışma çok merkezli olarak yapıldı ve günlük alkol alımı ile meme kanseri gelişme riski gözlemsel olarak değerlendirildi. EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) çalışması adı verilen bu çalışmaya İspanya’dan 5 üniversite hastanesi (Asturias, Granada, Murcia, Navarra ve San Sebastian) dahil oldu. Çalışmayı Avrupa Birliği finanse etti ve IARC (International Agency for Research on Cancer) tarafından yürütüldü.

Çalışmanın sonuçları ile daha önceki çalışmalarda da gözlemlenmiş olan alkol ve kanser ilişkisi onaylanmış oldu. 11 yıllık gözlem süresince toplam 11576 kadına kanser tanısı konuldu. Çalışmada gözlemlendiği üzere günlük 10 gram alkol alınması sonucunda kadınların meme kanserine yakalanma riskinde her seferinde %4’lük bir artış meydana geliyor. Günde bir bardak bira ya da şarap içilmesi ile risk değeri 1 olarak kabul edilirse 2. bardakla beraber risk %4 artış gösteriyor. 0-5 gram/gün alkol referans değer kabul edilirse 15 gram ile %5.9 yükselmiş meme kanseri oluşum riski izleniyor.

Alkole ne kadar süre maruz kalındığı da meme kanseri geliştirilmesi riskini arttıran diğer bir faktör. Süre uzadıkça risk artıyor. Eğer kadınlar ilk gebeliğinden daha önce alkol almaya başladılarsa risk oranı daha da yüksek olarak hesaplanmış.

Araştırmacılar bu riskin hem hormon negatif hem de hormon pozitif kadınlarda görüldüğünü belirtiyorlar. Yani risk artışına sebep olan mekanizma hormonal sebeplerle açıklanamamış ve bunun üzerine daha fazla inceleme yapılması gerekiyor.

Araştırmacılara göre bireyler sağlıklı beslenerek ve aktif bir yaşam tarzını benimseyerek kanser riskini azaltabilirler. Alkol alımını bırakmak da kanser oluşum riskini azaltan faktörlerden biridir. Sağlıklı yaşam ve fiziksel aktivite ile kanser gelişim riskini %18 oranında azaltmak mümkün.

Medikaynak Referanslar

  Isabelle Romieu et al. Alcohol intake and breast cancer in the European prospective investigation into cancer and nutrition. International Journal of Cancer, 2015; 137 (8)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler