Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma

Anne karnında iken Zika enfeksiyonuna maruz kalan bebekler,doğuşta sağlıklı görünseler biletamamen tehlikeyi atlatmış olmamaktadırlar. ABD’de yapılan bir çalışmada, incelenen 1.450 bebeğin yaklaşık %10'unda nöbet, işitme kaybı, görme bozukluğu veya emekleme zorluğu gibinörolojik veya gelişimsel sorunlar olduğugörülmüştür. Bu çalışma, Porto Riko ve ABD topraklarında doğmuş ve rahim içinde Zika'ya maruz kalan en az 1 yaşındaki çocukların incelendiği ilk çalışma olmuştur.

Zika'ya maruz kalan çocukların yaklaşık %14'ünün virüs tarafından bir şekilde zarar gördüğü araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Bu bebekler ya mikrosefali gibi bir doğum kusuru ile doğmuşya nörolojik semptomlar geliştirmişya da her iki duruma damaruz kalmışlardır. Bu bulgu sonucunda konjenital Zika virüs enfeksiyonunun, mikrosefalinin yanı sıraoldukça ciddi nörolojik bozukluklara yol açabileceği yorumu yapılmıştır.

Çalışmada ayrıca, araştırmaya katılan bebeklerin %6'sında virüsün neden olduğu en az bir adet doğum kusurubulunmuştur. Bu kusurlar arasında mikrosefali dışındaki göz ve beyin kusurlarının da yer aldığı görülmüştür.

Benzer Coğrafi Dağılım

CDC’nin (Centersfor Disease Control and Prevention)Konjenital Gelişim ve Gelişim Bozuklukları Direktörü Margaret Honein, yaptığı açıklamada, bu durumun Zika virüsünün vurduğu başka ülkelerde görülenlerle oldukça tutarlı olduğunu söylemiştir. 2016'da yapılan bir araştırmada Brezilya'da doğum kusurlarının daha yüksek oranlarda olduğuöne sürülmekle birlikte, coğrafi bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.

Zika, 2015 ve 2016 yıllarında Brezilya, Kolombiya ve Amerika Kıtası'nın diğer ülkelerinde yaygın bir şekilde görülmüştür. 2017 yılına gelindiğinde virüsün yayılması bir derece yavaşlamıştır,ancak uzmanlar gelecekte tekrarsalgınlar olabileceğini belirtmişlerdir.

Araştırmacılar, Zika'ya maruz kalan çocukların yaşlandıkça sağlık sorunlarının ortaya çıkacağından şüphelenmektedirler. Bu nedenle, bu bebeklerin sorunlarının en kısa sürede tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Medikaynak Referanslar

Rice M, et al. Vital Signs: Zika-associated birth defects and neurodevelopmental abnormalities possibly associated with congenital Zika virus infection — U.S. territories and freely associated states, 2018. Morbidity and Mortality Weekly Report. Published online August 7, 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler