Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Anne karnında iken Zika enfeksiyonuna maruz kalan bebekler, doğuşta sağlıklı görünseler bile tamamen tehlikeyi atlatmış olmamaktadırlar. ABD’de yapılan bir çalışmada, incelenen 1.450 bebeğin yaklaşık %10'unda nöbet, işitme kaybı, görme bozukluğu veya emekleme zorluğu gibi nörolojik veya gelişimsel sorunlar olduğu görülmüştür. Bu çalışma, Porto Riko ve ABD topraklarında doğmuş ve rahim içinde Zika'ya maruz kalan en az 1 yaşındaki çocukların incelendiği ilk çalışma olmuştur.

Zika'ya maruz kalan çocukların yaklaşık %14'ünün virüs tarafından bir şekilde zarar gördüğü araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Bu bebekler ya mikrosefali gibi bir doğum kusuru ile doğmuş ya nörolojik semptomlar geliştirmiş ya da her iki duruma da maruz kalmışlardır. Bu bulgu sonucunda konjenital Zika virüs enfeksiyonunun, mikrosefalinin yanı sıra oldukça ciddi nörolojik bozukluklara yol açabileceği yorumu yapılmıştır.

Çalışmada ayrıca, araştırmaya katılan bebeklerin %6'sında virüsün neden olduğu en az bir adet doğum kusuru bulunmuştur. Bu kusurlar arasında mikrosefali dışındaki göz ve beyin kusurlarının da yer aldığı görülmüştür.

Benzer Coğrafi Dağılım

CDC’nin (Centers for Disease Control and Prevention) Konjenital Gelişim ve Gelişim Bozuklukları Direktörü Margaret Honein, yaptığı açıklamada, bu durumun Zika virüsünün vurduğu başka ülkelerde görülenlerle oldukça tutarlı olduğunu söylemiştir. 2016'da yapılan bir araştırmada Brezilya'da doğum kusurlarının daha yüksek oranlarda olduğu öne sürülmekle birlikte, coğrafi bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.

Zika, 2015 ve 2016 yıllarında Brezilya, Kolombiya ve Amerika Kıtası'nın diğer ülkelerinde yaygın bir şekilde görülmüştür. 2017 yılına gelindiğinde virüsün yayılması bir derece yavaşlamıştır, ancak uzmanlar gelecekte tekrar salgınlar olabileceğini belirtmişlerdir.

Araştırmacılar, Zika'ya maruz kalan çocukların yaşlandıkça sağlık sorunlarının ortaya çıkacağından şüphelenmektedirler. Bu nedenle, bu bebeklerin sorunlarının en kısa sürede tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Medikaynak Referanslar

Rice M, et al. Vital Signs: Zika-associated birth defects and neurodevelopmental abnormalities possibly associated with congenital Zika virus infection — U.S. territories and freely associated states, 2018. Morbidity and Mortality Weekly Report. Published online August 7, 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler