Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Gebe anneler yıllardır beslenme alışkanlıklarını sorguladılar: "Daha fazla yemek yersem bebeğimin aşırı kilolu olur mu? ya da, "Ben iki kişi için yiyorum, bu yüzden fazladan yemenin zararı olmaz, değil mi?"

Nedeni tam olarak bilinmese de annenin yaşı, genel sağlık durumu ve genetik gibi birçok faktörün, annenin beslenme alışkanlıkları ve metabolizması arasındaki ilişkinin, çocuğunun büyümesini doğrudan etkilediği kanıtlanmıştır. Oregon'daki OHSU'daki araştırmacılar, bunun nedenini bulmaya bir adım daha yaklaştıklarına inanıyorlar. Nature Communications'da çevrimiçi yayınlanan bir araştırmada, araştırma ekibi, büyüme ve metabolizmanın temelini oluşturan iki bölgenin (GHRH ve AgRP) gelişimsel olarak birbirine bağlı olduğunu gösterdi.

Beynin hipotalamus bölgesinde, arkuat çekirdek adı verilen nöron grubu içerisindeki nöronlarda GHRH veya büyüme hormonu salgılatan hormon olarak bilinen bir hormon salınarak vücut büyümesi ve olgunlaşmasını düzenler. Bu arada, AgRP veya Agouti ile ilişkili peptit, nöronlarda besin alınımını teşvik eder ve enerji kullanımını baskılar.

GHRH ve AgRP Arasındaki İlişki Bulundu

Bu nöronların nasıl geliştiğini anlamak için, araştırma ekibi farelerin arkuat çekirdeğinde eksprese edilen çeşitli proteinleri katalogladı ve genel işlevlerini analiz etti ve DLX1 adı verilen spesifik bir proteinin GHRH nöron gelişimi için kritik olduğu bulundu. Bununla birlikte, aynı zamanda AgRP nöronunun gelişimini de baskıladığı görüldü. DLX1 çıkarıldığında ise, farenin büyümesi durdu, ancak hala obez görünüyordu.

Ek olarak, DLX1'in, AgRP nöronları haline gelen OTP etiketli hücrelerin gelişimini baskıladığı bulundu. Bu, normal büyüme gelişimine rağmen sınırlı enerji kullanımına yol açıyor. İlk kez, bu bulgular gelişimsel soyda GHRH ve AgRP nöronları arasındaki yakın ilişkiyi kanıtlamaktadır. Ayrıca, her iki nöronun gelişimi postnatal büyümenin kontrolünde yapay olarak önceden belirlenmiş olabilir. Araştırmacılar artık DLX1'in diyetle kontrol edilip edilmeyeceğini belirlemek için çalışıyor.

Medikaynak Referanslar

Lee B. et al. Dlx1/2 and Otp coordinate the production of hypothalamic GHRH- and AgRP-neurons. Nature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-04377-4

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler