Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yale Üniversitesi ekibi önemli patojenlerle mücadelede faydalı olan doğal yöntemler aranırken, 26 Mart 2016'da Journal Scientific Reports'ta yayınlanan makaleye göre Connecticut Göletinde antibiyotik direnci için yeni bir umut bulundu. Burada bulunan Myoviridae ailesinden OMKO1 adlı bakteriyofajın birçok ilaca direnci olan ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ölümcül hastalıklara neden olabilen psöudomonas aeroginosa patojenine saldırdığı görüldü.

Evrimin güzel bir yönü ile, bakterinin antibiyotiği attığı hücre zarını etkileyerek, antibiyotik direnci oluşumuna baştan engel olabiliyor. Virüsün etkisi ile bakteri membranındaki değişiklikler sonucu pompa mekanizması, daha etkin hale gelerek bakterinin antibiyotiklere karşı daha duyarlı bir hale gelmesini sağlıyor. Bir başka deyişle patojenlerin hücre zarına bağlanıp onları evrimsel bir değişikliğe sürükleyerek onları daha şu an başarısız olan antibiyotiklere karşı duyarlı hale getiriyor. Dolayısıyla bu virüs ölümcül bakterilerle olan mücadelemizde sınırlı antibiyotiklerimizin korunmasına yardımcı olabilir.

Bu "faj" terapisi, tehlikeli P. aeruginosa enfeksiyonları tedavi etmek için ciddi yanıklar, cerrahi yaralar, kistik fibroz, ve bağışıklık sistemini tehlikeye diğer koşullarda antibiyotiklerle birlikte kullanılabilir. Ayrıca tarım ve hayvancılıkta önemli kayıplara neden olan patojenlerle mücadelede kullanılabilir.

Medikaynak Referanslar

 Benjamin K. Chan, Mark Sistrom, John E. Wertz, Kaitlyn E. Kortright, Deepak Narayan, Paul E. Turner. Phage selection restores antibiotic sensitivity in MDR Pseudomonas aeruginosa.Scientific Reports, 2016; 6: 26717 DOI:10.1038/srep26717

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler