Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Avustralyalı araştırmacılar romatoid artrite sebep olan enflamatuar proteinlerin aşırı üretimi ile kalp kapakçık hastalıklarının gelişimi arasında potansiyel bir bağlantı buldular. Araştırma ekibi romatoid artritle ilişkili bu kritik enflamatuar proteinlerin, kalp kapakçıklarının enflamasyonu ve anevrizma gibi hastalıklarının gelişimi ile de bağlantılı olabileceğini keşfettiler. Bu araştırma, romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların romatizmal kalp hastalıklarında olduğu gibi, kalp kapakçıklarındaki enflamasyonu tedavi etmek içinde kullanılabileceği fikrini ortaya çıkardı.

Romatoid artrit, eklem ağrısı ve eklem hasarının eşlik ettiği kronik enflamatuar bir hastalıktır ve Avustralya nüfusunun %2’sinde görülür. Romatoid artritli hastalarda yüksek oranda, vücutta sürekli enflamasyona ve eklem hasarına neden olan immün hücreleri kuvvetlendiren TNF’nin üretimi çok fazladır.

Walter and Eliza Hall Enstitüsü ‘den Dr. Philippe Bouillet ve Dr. Derek Lacey’in önderliğinde bir gurup araştırmacı, romatoid artritli hastaların kanlarında ve eklemlerinde TNF’nin yüksek düzeylerde görüldüğünün yıllardır bilindiğini, kendilerinin daha önce bilinmeyen, TNF’nin üretimi sürecinde fazla üretimi engelleyen molekülleri istikrarsızlaştıran, DNA’da kritik yeni bir bölge tanımladıklarını söylediler. Tedavi için, bunu engelleyecek, TNF fazla üretimini durdurmaya yönelik ajanlar üzerinde çalışılması gerektiğini de eklediler. Romatoid artrit hastalarında fazla TNF’yi temizleyen ilaçların hastalığı yönetmekte oldukça etkili olduğunu fakat bu ilaçların bazı dezavantajlarının da olduğunu belirttiler. Hastaların yarısından fazlasının yabancı proteinlere karşı immünite geliştirerek, anti-TNF ilaçlara cevap vermediğini söylediler. DNA’daki bu bölgeyi hedef alarak aşırı TNF üretimini durdurabilecek yeni tedavi yollarının geliştirilebileceğini düşündüklerini belirttiler.

Araştırmacılar, kalp kapakçık hastalıkları ile TNF aşırı üretimi arasında ki bağlantıyı ilk kez kendilerinin buluğunu söylediler. Yine, geliştirilecek bu ilaçlarla kalp kapakçık hastalıklarında da etkili tedavi sağlanabileceğini savundular. Klinisyenlerin daha önce kalp kası hastalıklarında TNF’yi hedef alan ilaçları denediklerini fakat zayıf etkili bulunduklarını belirttiler. Yaptıkları çalışma ile aşırı TNF sentezinin kalp kasından ziyade kalp kapak hastalıkları ile ilgili olabileceğini bu durumun "romatizmal kalp hastalığı gibi kalf kapağını etkilen enflamatuar hastalıklar açısından daha ayrıntılı araştırmaya değer olduğunu iddia ettiler.

Medikaynak Referanslar

 Walter and Eliza Hall Institute. "Inflammatory link discovered between arthritis, heart valve disease." ScienceDaily. ScienceDaily, 20 July 2015.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler