Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yakın zamanda yayınlanan yeni bir meta-analizde aşırı kilolu veya obez olmanın meningioma riskini artırdığı gösterildi.

Meta-analizi yazan araştırma ekibinin başında bulunan Almanya Regensburg Üniversitesi'nden Dr. Gundula Behrens meningioma için bilinen az sayıda risk faktörü bulunduğundan ve bilinen risk faktörlerinin değiştirilebilir olmadığından bahsetti ve bu bilginin önemine dikkat çekti. Obezite prevalansının yüksekliği ve söz konusu tümör tipinin olumsuz prognozu dikkate alındığında, bu bulguların meningioma riskini azaltmaya yönelik stratejiler açısından anlamlı olabileceği Dr. Behrens tarafından vurgulandı.

Meta-analizde vücut kütle indeksi (VKİ), fiziksel aktivite ve meningioma ile gliomaya ilişkin mevcut tüm araştırmalar incelendi. 2.982 meningioma vakası ve 3.057 glioma vakasını içeren toplam 12 VKİ çalışması ve 6 fiziksel aktivite çalışması analiz edildi.

Analizde normal vücut ağırlığına sahip kişilerle karşılaştırıldığında, meningioma gelişme olasılığının aşırı kilolu bireylerde % 21, obezlerde ise % 54 daha fazla olduğu saptandı.

Yüksek düzeyde fiziksel aktivite meningioma riskinde orta düzeyde bir azalmayla ile ilişkilendirildi. Fiziksel aktivite düzeyi en yüksek olanlarda meningioma bulunma olasılığı fiziksel aktivite düzeyi en düşük olanlara kıyasla % 27 daha azdı.

Medikaynak Referanslar

Kaynak: Science Daily, http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150916184905.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler