Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Houston Metodoloji Araştırma Enstitüsü'ndeki İmmünoloji ve Transplantasyon Merkezi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, dünya genelinde astım hastası olan 300 milyon kişinin yaşamını değiştirebilecek, astım atakları sırasında akciğerlerin hava yollarının kapanmasına nelerin neden olduğuna dair yeni bir açıklama getirildi.

Akciğer solunum yollarının iç astarı, havanın içeri ve dışarı dolaşmasına izin veren epitel hücrelerden oluşur ve bu iç astar hava yollarını açık tutar. Bu epitel hücrelerinde, epitel yüzeyini nemlendiren ve sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan, müsin üreten hücreler adı verilen çok önemli bir hücre türü bulunur ve hava yollarının yüzeyini korumak için müsin salgılarlar. Müsin üretimi normalde sıkı bir şekilde kontrol edilir, ancak çok fazla üretimi önemli sağlık sorunlarına neden olur. Astımın temel özelliklerinden biri, solunum yollarının müköz membranlarından salınan bu proteinin aşırı üretilmesidir. Bu, akciğerlerdeki mukoza solunum yollarının tıkanmasına, hastaları nefessiz kalmasına ve bazen de solunum yetmezliğine neden olmaktadır. Araştırmacılar, bu sorunu çözmek için manipüle edilebilecek, iki molekül arasında bir etkileşim keşfettiler.

IL-9 Merkezde

Bulgularının merkezinde, interlökin 9 (IL-9) adı verilen küçük bir protein aracılığıyla akciğerlerdeki müsin üreten hücrelerle iletişim kuran T helper hücrelerin tanımlanması yer aldı. Araştırmacılar büyük miktarlarda IL-9'un T helper hücreler tarafından nasıl üretildiğini çözdüler. OX40, T helper hücrelerindeki IL-9 genini aktive ediyor, bu da gen ekspresyonunu düzenleyen süper arttırıcıların güçlü bir moleküler mekanizması aracılığıyla IL-9'un aşırı üretimine yol açıyordu.

Astımda, akciğerlerdeki T helper hücreleri hiperaktiftir ve OX40 adlı bir molekülü eksprese ederler. Bağışıklık hücrelerinin hayatta kalmasına yardımcı olmak için OX40, T helper hücrelerinin IL-9'u bol miktarda üretmesine neden olan ve hangi genlerin aktifleştiğini kontrol eden DNA bölgeleri olan süper arttırıcıları organize eder. Bu, hava yollarında müsinin büyük miktarlarda üretimine yol açarak sonunda tıkanmalara neden olur.

Araştırmacılar, kimyasal inhibitörleri kullanarak IL-9 üretimini önlemek için bu IL-9 gen süper-güçlendiricilerinin organizasyonunu durdurmanın yeni bir yolunu buldular ve bu yaklaşımın, astım tedavisinde yeni tedavilere olanak sağlayabileceğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Xiang Xiao, Yihui Fan, Junhui Li, Xiaolong Zhang, Xiaohua Lou, Yaling Dou, Xiaomin Shi, Peixiang Lan, Yue Xiao, Laurie Minze, Xian Chang Li. Guidance of super-enhancers in regulation of IL-9 induction and airway inflammation. The Journal of Experimental Medicine, 2018; jem.20170928 DOI: 10.1084/jem.20170928.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler