Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Takviye gıda üreticileri kalp sağlığı, sağlıklı bir bağışıklık ve sinir sistemi için B6 vitamini önermektedir. Fakat Kuzey Kaliforniya'daki büyük bir araştırma laboratuvarının CEO'suna göre, B6 vitamini olası sinir sorunları konusunda bir uyarı etiketi taşımalıdır. Suda çözülebilir bir vitamin olan B6 vitamini kümes hayvanları, balık, patates, muz ve takviyeli tahıllar gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. B6 vitamini normal beyin gelişimine, sinir ve bağışıklık sisteminin sağlıklı tutulmasına yardımcıdır. Eksikliği böbrek veya otoimmün hastalıkları olanlarda, besin emilim ve erişim sorunu olanlarda veya alkol bağımlılarında görülebilir. Günlük gereksinimi 1.2 ila 2.0 miligram kadardır.

Emery Pharma CEO'su Dr. Ron Najafi’ye göre, ellerde ve ayakta uyuşma ve karıncalanmaya neden olan şiddetli toksik maruziyet riski nedeniyle, 10 miligram üstündeki yüksek dozlar reçetesiz değil reçeteli verilmelidir. Günlük önerilen doz 2 miligramın altında ise "100 miligram ya da 50 miligrama ne lüzum var? Zira "uzun süre veya fazla miktarda kullanıldığında bu ilaç tehlikeli olabilir. Dolayısıyla "Eğer karıncalanma, yanma veya uyuşukluk yaşıyorsanız bu ilacı almayı kesin ve bir an önce doktorunuza danışın" yazılı bir uyarı etiketi gereklidir.

Najafi önerisini vaka raporları ile desteklemektedir. İlk vaka, Temmuz 2020'de günde 100 mg B6 vitamini almaya başlayan 63 yaşında bir erkektir. Mayıs 2021'den itibaren, ısı hassasiyeti, eller ve ayakta karıncalanma ve ellerde uyuşmalar başlamıştı. Ayrıca aşırı susuzluk, yüzde kızarma ve sık idrara çıkma bildirmişti. Doktorlar tip 2 diyabet ve multipl skleroz gibi hastalıkların muayenesi dahil olmak üzere birçok test yapmıştır ve B6 vitamin seviyesinin normalin 5 misli olması haricinde diğer tüm testleri normal bulunmuştur. Takviye kullanımına son verilmesine rağmen semptomlar bir ay devam etmiştir, daha sonra gitgide azalsa da Eylül sonunda bile tamamen yok olmamıştır.

Bir diğer vaka raporu, yüksek düzeyde B6 vitamini takviyesi alan ve sinir sorunları nedeniyle yürümekte zorlanan 92 yaşında bir kadındır. Doktorlara göre bunun nedeni aşırı B6 vitaminiydi, zira kan seviyeleri normalin yaklaşık 6 katıydı.

Araştırmacılara göre, B6 vitamini reçetesiz ilaç ve vitamin takviyeleri arasında yer almakla birlikte, aşırı doz vakaları birçok nörolojik soruna neden olabilmektedir.

Mayo Clinic’e göre bir zamanlar kalp ve kan damarı hastalığını önlediği öne sürülse de B6 vitamini bu riskleri düşürüyor gibi görünmemektedir.

Toksisite konusundaki kanıtların çoğu vaka raporlarından gelmektedir, araştırmacılar 2014 ila 2017 arasında B6 vitamini takviyesi nedeniyle 50'den fazla duyusal sinir ağrısı vakasının rapor edildiğini söylemişlerdir. 1987 tarihli çalışmaya göre, advers etkilere neden olduğu bildirilen en düşük doz 50 mg idi.

Sektörün bu talep karşısındaki tepkilerine gelecek olursak, onlara göre B6 vitamini konusunda bir uyarı etiketine ihtiyaç yoktur. Çünkü B6 vitamini için tolere edilebilir üst sınır yetişkinlerde 100 mg kadardır; oysa duyusal nöropati genellikle çok daha yüksek dozlarda oluşmaktadır ve B6 ile bağlantılı yan etkiler büyük ihtimalle çok uzun süreler boyunca aşırı derecede yüksek dozların alınmasından kaynaklanmaktadır.

Uzmanların vardığı sonuca göre, yüksek dozda B6 vitamini takviyesi uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olabilmekle birlikte B6 vitamini katkılı bir yiyecek yiyerek toksik seviyeye erişmek neredeyse imkansızdır. Ancak takviye vitamin olarak alındığında yüksek dozun uzun süre kullanılması nöropatiyle sonuçlanabilmektedir. Bu durumda yetkililerden, mevcut kanıtlar doğrultusunda dozajın toksisite ile ilişkisini incelemelerini talep etmek uygun olmakla birlikte, uzmanlar şu an için bu kanıtların bir uyarı etiketi gerekliliğini desteklediğinden emin değillerdir.

Medikaynak Referanslar

Does Vitamin B6 Need a Warning Label?, WebMD. Available at: https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/news/20210920/does-vitamin-b6-need-warning-label (Accessed: 4 October 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler