Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçmişte yapılan birçok çalışma ile annenin hamilelik sırasındaki yeme içme alışkanlıkları ve almış olduğu kilolar ile kızlarındaki meme kanseri gelişim riskinin artmış olduğu gösterilmişti. Bilindiği üzere gen alterasyonları ile meme kanseri oluşum riski artmakta ve bu değişiklikler %5-10 oranında kalıtımsal geçişe sahip olabilmektedir. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalarda babadaki özelliklerin bu riski arttırıp arttırmadığı araştırılmamıştı.

Washington’daki Georgetown Lombardi Kanser Merkezi’nde çalışmakta olan araştırmacılar bir fare modeli ile normal kiloya sahip baba ve obez babanın kızları üzerindeki meme kanseri gelişimi üzerinde genetik bir etkisi olup olmadığını araştırdılar. Araştırmacılar yavrulardaki meme dokusu ve meme kanseri oranlarını incelediler.

Normal ağırlıklı babaların yavrularına oranla obez babaların yavrularında meme dokusu gelişiminin geciktiği ve meme kanseri oluşum riskinde bir artış olduğu tespit edildi. Obez babaların spermlerini inceleyen araştırma ekibi değişmiş bir mikro RNA (miRNA) izine rastladılar ve bu genin yavruların meme dokusunda da bulunduğu tespit edildi.

Sonuç olarak araştırmacılar miRNA aracılığıyla epigenetik alterasyonların obez babalardan kız çocuklarına geçtiğini tespit ettiler. Çalışmanın baş araştırmacısına göre babanın kilosunun, kız çocuğun bebeklik ve çocukluktaki kilosuyla beraber yaşamının ilerleyen yıllarında meme kanseri geliştirme riskini de etkileyebileceği hayvan modellemesi ile gösterilmiş oldu.

Araştırma ekibinin sıradaki hedefi bu sonuçların insanlar için de geçerli olup olmadığını araştırmak. İnsanlar üzerinde de bu fenomen kanıtlanana dek araştırmacıların potansiyel anne ve babalara önerisi dengeli beslenip sağlıklı kalmaları.

Medikaynak Referanslar

 Fontelles CC et al. Paternal overweight is associated with increased breast cancer risk in daughters in a mouse model. Sci Rep. 2016 Jun 24;6:28602. doi: 10.1038/srep28602.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler