Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

En ölümcül kanser türlerinden biri safra yolu kanseridir. Hastalık tanısı konulan üç hastadan sadece biri ameliyat edilebilir. Geri kalanlara palyatif tedavi uygulanmaktadır. Bu kanserin bu kadar ölümcül olmasının nedeni tanısının zor olmasıdır ve bu nedenle çoğu hastaya kanser yayılana kadar tanı konulmaz.

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırma safra yolu kanseri ve diğer ciddi kanserlerin erken tanısının önünü açabilir.

Kopenhag Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Yenilik Merkezi araştırma grubu başkanı Doçent Jesper Boje Andersen: "Çalışmamız safra yolu kanserinin bağışıklık hücrelerinin davranışını değiştirmesine neden olduğunu ve bunun da hastanın kanında benzersiz bir mikro RNA molekülü ekspresyonuna yol açtığını gösteriyor. Bu değişiklikler safra yolu kanserinin mevcut testlerden çok daha erken tanınmasını sağlıyor." dedi.

Çalışmanın ilk yazarı ve Herlev ve Gentofte Hastanesi Onkoloji Bölümü onkologu Dr. Dan Høgdall: "Bazen, safra yolu tümörleri de dahil olmak üzere tümörler önemli ölçüde farklılık gösterir ve bu nedenle bu tümörler için kapsamlı bir ölçüm geliştirmek zor olabilir. Ancak tüm kanserlerin ortak noktası bağışıklık sistemini etkilemeleridir. Sadece kanser hücrelerine odaklanmak yerine, kanserin vücudu bir bütün olarak nasıl etkilediğine odaklanmamız gerekiyor. Bu kadar geniş bir yaklaşım bağışıklık hücrelerini hedef alan immünoterapiyi içeren yepyeni tedavilerin yolunu açtı. Bu yaklaşım erken tanı konusunda da önemli bilgiler de sağlayabilir." dedi.

Kanser Bağışıklık Hücrelerinin Davranışlarını Değiştirmesine Neden Olur

Araştırmacılar, safra yolu kanseri olan ve olmayan insanlardan 200'den fazla kan örneğini incelediler. Büyük bir kısmı bağışıklık hücreleri olan kandaki hücrelerin mikro RNA analizlerini yaptılar. Mikro RNA insan genomunun karmaşık gelişiminde önemli bir rol oynayan bir gen grubudur.

Jesper Bøje Andersen: "Kandaki farklı mikro RNA düzeylerini karşılaştırarak dört mikro RNA belirledik ve bunlar safra yolu kanseri olan ve olmayan kişilerin ayrılmasını sağladı. Diğer kan analizleri bunu yapamadı. Sonuç olarak veriler bu mikro RNA’ların safra yolu kanseri hastalarında değiştiğini gösteriyor." dedi.

Yeni çalışma, kanser ve bağışıklık sistemi ilişkisini değil ama safra yolu kanseri ile bağışıklık sistemi ilişkisini araştıran ilk çalışma.

Dan Høgdall: "Araştırma yöntemi de yeni. Kana bir bütün olarak dolayısıyla büyük ölçüde bağışıklık hücrelerine bakıyoruz. Pek çok araştırma kanserin erken tanısına yönelik yöntemleri belirlemeye çalışıyor. Bizim yaklaşımımızın arkasındaki fikir samanlıkta iğne aramak yerine samanlıktaki küçük değişiklikleri aramaktır." diye açıkladı.

Araştırmacılar çalışmayı tamamlamış olsa da yeni yöntemin hastaların tanısı için kullanılması biraz zaman alacak.

Dan Høgdall: "Bu temel bir araştırma ve kanserin sistemik etkisine bakmanın mantıklı olduğunu gösteriyor. Yine de daha derinlemesine araştırma gerektirecek." diye ekledi.

Safra Yolu Kanseri

*Safra kanalı kanseri olarak da adlandırılan safra yolu kanseri, safra yolları mukozasında ortaya çıkan bir tümördür.

*Tümör ya karaciğerde ya da daha sık olarak karaciğerin dışında gelişir.

*Safra yolu kanseri nadir görülen bir hastalıktır ve küresel ölçekte sindirim sistemindeki tüm kanserlerin sadece %3’ünü temsil eder.

*Safra yolu kanseri en çok 55 yaş ve üzeri kişilerde görülür.

Medikaynak Referanslar

University of Copenhagen - The Faculty of Health and Medical Sciences. "The immune system can help us diagnose cancer." ScienceDaily. ScienceDaily, 27 July 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220727110241.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler