Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Non-alkolik steatohepatit (NASH), karaciğerde alkol tüketiminden kaynaklanmayan yağ birikimi ile karakterize enflamasyon ve karaciğer hücresi hasarı olarak tanımlanır. NASH'de oluşan karaciğer hasarı karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri riskini artırabilir. NASH, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığının (NAFLD) daha ciddi bir şeklidir. NASH için önemli risk faktörlerinden bazıları aşırı kiloluluk ve obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabettir ve bunlar diyetten ciddi şekilde etkilenen faktörlerdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde NAFLD'ye sahip insanların yaklaşık yüzde 20'sinin de NASH'ya sahip olduğu ve durumun yaşla birlikte daha yaygın olduğu tahmin edilmektedir.

İspanya Granada Üniversitesi'nden araştırmacılar, sıçanları inceleyerek, ayçiçeği yağı veya balık yağı alımı için yaşam boyu almanın, organı non-alkolik steatohepatit (NASH) karşı savunmasız bırakarak karaciğerde değişikliklere neden olduğunu buldular.

Araştırmacılar, ayçiçeği yağı, balık yağı ve sızma zeytinyağı gibi farklı diyet yağlarının sıçan karaciğeri üzerindeki etkilerini analiz ettiler. Bu yağların her birinin hayat boyu alınmasının, kemirgenlerin karaciğerlerinin yapısını nasıl etkilediğine, ayrıca gen ekspresyonu, karaciğer fibrozisine, oksidatif strese ve telomer uzunluğuna nasıl etki ettiğine baktılar. Ayrıca, farklı diyet yağlarının bir sonucu olarak karaciğerin yaşla nasıl geliştiğini değerlendirdiler.

En Az Zararı Zeytinyağı Veriyor

Araştırmacılar sadece karaciğer yağının yaşla biriktiğini bulmanın yanı sıra karaciğerde biriken yağ türünün, yediğimiz yağların türünden etkilendiğini ortaya koydular. Balık yağı ve ayçiçeği yağının farelerin karaciğer sağlığını olumsuz etkilediğini gösterdiler. Yaşam boyu ayçiçeği yağı alımının karaciğer fibrozisini tetiklediği ve organ yapısını değiştirdiğini, gen ekspresyonunda değişikliğe yol açtığını ve karaciğer hücrelerinde oksidasyonun arttığını tespit ettiler. Balık yağı yaşla birlikte oksidasyonu yoğunlaştırdı, elektron taşıma zinciri aktivitesini düşürdü ve göreceli telomer uzunluğunu arttırdı. Bununla birlikte, zeytinyağının karaciğere en az zarara neden olduğu bulundu.

Araştırmacılar, elde ettikleri bu bulguların, saf zeytinyağının daha sonraki hayatta karaciğer sağlığı için en iyi diyet yağı olabileceğini gösterdiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

A.Varela-Lopez et al. Gene pathways associated with mitochondrial function, oxidative stress and telomere length are differentially expressed in the liver of rats fed lifelong on virgin olive, sunflower or fish oils, The Journal of Nutritional Biochemistry Volume 52, February 2018, Pages 36-44.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler