Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

4 Şubat’ta online olarak Journal Cell Stem Cell’de yayınlanan çalışmaya göre biyomedikal mühendisleri hücrelerin bölünmesini kontrol eden mikro RNA’nın kolon kanseri gelişimi ile bağlantısını gösterdiler. Yeni çalışmada uzun süreli barsak enflamasyonu ile kolon kanseri arasında bağlantı olduğuna işaret edildi. Bu bağlantı sadece kolon kanseri için erken uyarı sinyali olmadığı, aynı zamanda hastalığın ilerlemiş formlarına karşı bir kontrol uyarısı olduğu söylendi.

Araştırmacılar kanser hücrelerine kanserli kök hücre sayısının kontrolün sağlayan ve asimetrik bölünme yeteneği veren miR-34a isimli mikro RNA’ya odaklandılar. Ekip miR-34a’nın yeteneğini bilmesine rağmen normal kolon hücreleri asimetrik bölünmediği için ve bu RNA’ya ihtiyaç duymadığı için nereden geldiğini bilmemekle birlikte, bunun kanser hücrelerine özel bir mutasyon olup olmadığını ya da bu RNA’nın normalde böyle bir rolü olup olmadığını araştırdılar. Bu amaçla bazı farelerin genetik kod miR-34’u silinmiş, ancak hiçbir şey olmamış. Araştırmacılardan Shen ‘Gerçekten bir bulmaca gibi, normalde bir şey önemli ise ve siz onu silerseniz, problem olmalı’ diyor.

Ancak son çalışmada farenin dokuları enfekte olduğunda problem kendisini göstermiş. MikroRNA miR-34a olmadan kök hücreleri hızla kontrolden çıkıp tümör benzeri oluşumlara dönüşmüşler.

Çalışmanın sonucu göstermiş ki; miR-34a kanserle aktive olsa bile aslında iyi bir gen. Barsak enfekte olduğunda tetiklenerek ve miR-34a’ü asimetrik bölünmeye zorlayarak normal hücre sayısını korumaya çalışıyor.

Kanserin erken evresinde miR-34 kanser kök hücre sayısını aşağı çekmeye çalışırken, ilerlediğinde hücreler miR-34’u durduracak mutasyonlar geliştiriyor. Son dönem kanserlerin eradike edilememesinin altında da bu yatmakta. Geç dönem kanserde olası tedavi şansı için araştırmacılar kanser hücrelerinin tekrar miR-34 eksprese etmesi için çabalıyor. Bu sayede tümör hücrelerinin esneklik kazanması durdurulup tekrar kök hücrelesine dönüşüp doktorların onları temizlemesine fırsat olması umuluyor.

Medikaynak Referanslar

Pengcheng Bu et al. A miR-34a-Numb Feedforward Loop Triggered by Inflammation Regulates Asymmetric Stem Cell Division in Intestine and Colon Cancer. Cell Stem Cell, 2016; 18 (2): 189 DOI: 10.1016/j.stem.2016.01.006 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler