Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnfertilite sorunları nedeniyle hamile kalamayan birini tanıyor olabilirsiniz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 15 ila 44 yaş arasındaki kadınların yaklaşık yüzde 12'si hamile kalmakta veya hamileliği sona erdirmekte sorun yaşıyor.

Pazarlamacılar, infertiliteyi ve diğer üreme sağlığı sorunlarını iyileştirmek, tedavi etmek, hafifletmek veya önlemek için kanıtlanmamış iddialarda bulunan diyet takviyeleri sunarken bu popülasyonu hedefliyor. Bazı kadınlar hamile kalmakta zorluk çekiyor olabilir veya onlara bu durumu yaşatan sağlık koşullarına sahip olabilir.

Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası uyarınca, bu tür durumları önleme, tedavi etme veya iyileştirme iddiaları bir ürünün yeni bir ilaç olduğunu ve güvenli bir şekilde pazarlanmadan önce Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmasını gerektirir. Fakat infertilite hakkında iddialarda bulunan diyet takviyeleri FDA tarafından onaylanmamıştır ve hastaları FDA onaylı etkili ilaçları kullanmaktan caydırabilir.

Bu sözde doğurganlık yardımcıları, çoğu kişinin hamile kalmakta zorluk çekerken hissedebileceği duyarlılık ve hayal kırıklığından yararlanmaya çalışabilir. Etkisiz, kanıtlanmamış ürünlere güvenmek zaman ve para kaybına yol açabilir ve muhtemelen hastalık veya ciddi yaralanma ile sonuçlanabilir. Bu onaylanmamış ilaçların çoğu çevrimiçi olarak satılmaktadır ve birçoğu yanlış bir şekilde diyet takviyesi olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünlerin kanıtlanmış bilimsel bilgilere dayanmadığını, güvenlik ve etkinlik açısından incelenmemiş olduğunu bilmek önemlidir.

İnfertilite ile ilişkili kanıtlanmamış iddialara karşı dikkatli olun

Yapılacak ilk şey diyet takviyesi olarak adlandırılanlar da dahil olmak üzere reçetesiz satılan herhangi bir ürünü satın almadan veya kullanmadan önce her zaman doktorunuzla konuşmaktır.

Kendinizi sahte tedavilerden korumanın en iyi yolu bir iddianın gerçek olamayacak kadar iyi olup olmadığını veya infertilite tedavisi hakkında saygın kaynaklardan duyduklarınızla çelişip çelişmediğine bakmaktır.

İnfertilite veya hamilelikle ilgili kanıtlanmamış tedaviler satan şirketler genellikle ürünlerinin varsayılan etkinliği hakkında bir dizi desteksiz ve kapsamlı iddialar ileri sürer. Bu iddialardan bazıları tüketici referansları olarak sunulabilir. Bunlar, aşağıda örnekleri yer alan ifadeleri içerir:

‘İnfertilite sorununuz ne kadar şiddetli veya kronik olursa olsun çok hızlı hamile kalacak ve sağlıklı çocuklar doğuracaksınız.’

‘ ... infertilite ilaçlarına veya invaziv tedavilere mükemmel bir doğal alternatif.’

‘hamilelik şansınızı artırmak veya IVF başarı oranınızı artırmak için en iyi doğurganlık takviyeleri’

‘… infertilite tedavisi… erken gebelik döneminde tekrarlayan düşükleri önlemede etkili’

Ayrıca aşağıdaki gibi ifadelere karşı da dikkatli olmalısınız:

‘Tek bir ürün her şeyi çözüyor.’

‘Mucize tedavi’ veya ‘bilimsel atılım’.

FDA, infertiliteyi ve diğer üreme sağlığı sorunlarını iyileştirdiğini, tedavi ettiğini, hafiflettiğini veya önlediğini iddia eden onaylanmamış yeni ilaçları pazarlayan şirketlere karşı harekete geçiyor. FDA ürünlerini yanlış adlandırıp onaylanmamış yeni ilaç olarak satan şirketlere iddiaları değiştirmeleri veya kaldırmaları için uyarı mektupları gönderiyor. FDA düzenlemelerine uymayı reddeden şirketlerin ürünlerinin piyasadan kaldırılması için yasal işlem başlatabiliyor.

Medikaynak Referanslar

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/watch-out-false-promises-some-dietary-supplements, 26 Mayıs 2021, FDA

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler