Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bebeğinizle dışarı çıktığınızda, ister parkta hızlı bir gezintiye çıkın, ister plajda bir gün olsun, bebeğinizi güneşten uzak tutmak önemlidir. Ancak bebeğinizi güneşin parlak ışınlarından korumak için güneş kremi sürmeli misiniz? Genellikle hayır.

Bebeğinizin hassas cildi ciddi yanıklara karşı savunmasızdır. Ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre güneş kremi cevap değildir. Bunun nedeni, bebeklerin kızarıklık gibi güneş koruyucuların yan etkileri konusunda yetişkinlerden daha fazla risk altında olmasıdır.

FDA ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), yeni doğan ve 6 aydan küçük bebeklerin doğrudan güneş ışığından uzak tutulmasını önermektedir. Bu bebekler için en iyi güneş koruması gölgede kalmaktır. Bir ağacın altı gibi doğal bir gölge arayın veya bir plaj şemsiyesi, açılır bir çadır veya bir bebek arabası gölgeliği altında kendi gölgenizi yaratın.

Bebeğinizi güneşin en güçlü olduğu ve ultraviyole (UV) ışınlarının en yoğun olduğu 10:00 ile 14:00 saatleri arasında güneşten uzak tutmak özellikle önemlidir. Bu saatlerde dışarıda güneşe çıkmanız gerekiyorsa, ekstra önlemler aldığınızdan emin olun ve 6 aydan küçük çocuklara güneş kremi uygulamadan önce çocuk doktorunuza danışın.

Bebeğinizi Giydirin: Örtün

AAP, bebeklerin uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler gibi hafif giysilerle giydirilmesini önermektedir. Bebeklere, güneş yanığını önlemek için boynu gölgeleyen siperliği olan şapkalar takılmalıdır. Her ikisi de bebek için hassas bölgeler olan boynu veya kulakları gölgelemeyen beyzbol şapkalarından değil. Kumaşlar için, sıkı dokumalar gevşek olanlardan daha iyidir.

Yaz sıcağı, bebekler için başka zorluklar da sunmaktadır. Terimiz, sıcak olduğumuzda doğal olarak bizi soğutur. Ancak küçük bebekler yetişkinler gibi terlemezler. Vücutları bu yerleşik ısıtma ve soğutma sistemini tam olarak geliştirmemiştir bu nedenle kolayca aşırı ısınabilir, susuz kalma riskleri daha yüksektir.

Bebekleri Güneşten Korumak İçin İpuçları

Yazın 6 aylıktan küçük bebeklerle dışarıdayken akılda tutulması gereken bazı şeyler:

  • Bebeğinizi mümkün olduğunca gölgede tutun.
  • Bebeğinize herhangi bir güneş kremi kullanmadan önce çocuk doktorunuza danışın.
  • Çocuğunuzun hassas cildini örten ve koruyan giysiler giydiğinden emin olun. Kumaşı elinize karşı tutarsanız ve içini görebilecek kadar şeffafsa, muhtemelen yeterli koruma sağlamaz.
  • Bebeğinizin yüzüne, boynuna ve kulaklarına gölge sağlayan bir şapka taktığından emin olun.
  • Güneş yanığı veya dehidrasyon uyarı işaretleri için bebeğinizi dikkatlice izleyin. Bu belirtiler huzursuzluk, kızarıklık ve aşırı ağlamayı içerir.
  • Bebeğiniz güneşte yanıyorsa hemen güneşten çıkın ve etkilenen bölgelere soğuk kompres uygulayın. Çocuk doktorunuzu arayın.
  • Güneşte birkaç dakikadan fazla kalırsanız, çocuğunuza mama veya anne sütü verin.
  • Sıvıları saklamak için bir soğutucu almayı unutmayın.
Medikaynak Referanslar

"Should You Put Sunscreen On Infants? Not Usually". Drugs.Com, 2021, https://www.drugs.com/fda-consumer/should-you-put-sunscreen-on-infants-not-usually-218.html. Accessed 16 Aug 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler