Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yeni bir araştırma, anne babaların bebekleri ile 'bebekçe' konuştuğunda, onların konuşma üretmeyi öğrenmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bebeklerle içgüdüsel olarak konuşma şeklimiz - daha yüksek sesle, daha yavaş, heceleri vurgulayarak- sadece onlara hitap etmekle kalmaz, aynı zamanda muhtemelen ne söylediğimizi anlamayı öğrenmelerine de yardımcı olmaktadır. Florida Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, bebekçe konuşmanın daha önce bilinmeyen başka bir yararı olabileceğini öne sürüyor: bebeklerin kendi konuşmalarını üretmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak. Araştırmacılar, bu konuşma tarzının bebekler için kelimelerin ağızlarından nasıl çıkması gerektiği konusunda yol gösterici olabileceğini söylemektedir.

UF'nin Konuşma, Dil ve İşitme Bilimleri Bölümü'nde yardımcı doçent ve UF Çalışma Laboratuvarı direktörü Matthew Masapollo, 'Bu şekilde sadece konuşma algısı değil, konuşmanın motor üretimi de uyarılmış oluyor' demiştir.

Araştırmacılar, bebek veya yetişkin ses yolunu taklit etmek için ses frekansını değiştirdiler ve ardından bebeklerin nasıl tepki verdiğini test etmişlerdir. 6-8 aylık bebekler ‘büyüklük ve uzunluk olarak kendilerine benzeyen bir ses yolunu belirten rezonanslarla konuşma için güçlü ve belirgin bir tercih sergilemişlerdir. 4-6 aylık bebeklerde bu tercih saptanmadı; bu da daha büyük bebeklerin seslerini kontrol etme ve kelime oluşturma yeteneklerinin bebekçe sesleri daha çekici kıldığını düşündürmüştür.

McGill Üniversitesi'nden ortak yazar Linda Polka, bebekçe kulağa basit gelse de çok şey başarıyor diyor. 'Konuşma hakkında onlara bir şeyler göstermek için bebekle etkileşime geçmeye çalışıyoruz. Onları kendi seslerini işlemeye hazırlıyoruz' demiştir. Ebeveynler bazen bebekçe konuşmamaları konusunda uyarılsa da Masapollo ve Polka'nın araştırması, bilim insanlarının ‘bebeğe yönelik konuşma' olarak adlandırdığı bu konuşma tarzıyla ilişkili kalıpların, bebeklerin kelimeler oluşturmasına yardımcı olmada önemli bir bileşen olabileceğini göstermektedir.

Medikaynak Referanslar

Speaking 'baby talk' to infants isn’t just cute: It could help them learn to make words December 10, 2021, ScienceDaily.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler