Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Şiddetli depresyonu olan bir kadın, bir yıldır beynin derinliklerine elektrotlar yerleştirilerek uygulanan radikal yeni bir tedaviyi başarıyla kullanmaktadır. Yeni tekniği ilk deneyen ve adını gizli tutan Sarah "Her şey giderek daha da kolaylaştı" diyor. Şimdilik, tedavi muhtemelen sadece çok şiddetli depresyonu olan kişilerde kullanılacak çünkü yöntem iki beyin ameliyatının yanı sıra, her bireyin belirtilerine ait bir aktivite paterni veya "nöral biyo-belirteç oluşturmak için beynin elektrik sinyallerinin kaydedilmesi için zaman gerektirmektedir.

San Francisco, California Üniversitesi'nden Katherine Scangos, "Bu sonuçlar, psikiyatrik bozukluklar için çok ihtiyaç duyulan kişiselleştirilmiş, biyo-belirteç temelli bir tedavinin mümkün olduğuna dair umut veriyor" diyor. İmplant sadece gerektiğinde, günde birkaç yüz kez, belirli bir beyin aktivitesi akışı tespit edildiğinde ateşlenmesi önemlidir. Günümüzde nispeten daha iyi bilinen beyin alanları ile ilgili hareket bozukluğu ile karakterize Parkinson hastalığında ise cihazın her zaman açık olduğu daha basit bir beyin uyarı şekli kullanılmaktadır.

Bu tür sürekli beyin uyarısı depresyonda daha önce denenmiştir ancak çalışmalardan elde edilen sonuçlar çelişkilidir çünkü muhtemelen sorumlu beyin devresi belirsizdir ve kişiden kişiye değişmektedir. Sarah 10 gün boyunca ruh halini kaydederken, Scangos'un ekibi ona yardımcı olmak için beyninin 10 farklı yerinden gelen elektriksel aktiviteyi kaydederek işe başladı. Sarah çocukluğundan bu yana pek çok farklı ilac ve elektrokonvülsif tedavi ile geçmeyen bir depresyon yaşamıştı ve ameliyattan önce her bir saatte bile birkaç kez intihar düşüncesi gelirdi. Araştırma, Sarah'nın semptomları en kötü durumdayken, beynin derinliklerinde daha önce duygularla ilişkilendirilmiş iki küçük yapı olan amigdalalarında, gama beyin dalgaları olarak bilinen karakteristik bir aktivite akışı olduğunu saptadı. İmplant beyninin sağ ventral kapsül / ventral striatum (VK / VS) olarak bilinen farklı bir bölümünde aktive olduğunda hem gama beyin dalgaları hem de depresyon belirtileri hafifledi. Sarah, "Uyaranı ilk aldığımda, en yoğun neşeyi hissettim ve depresyonum bir an için uzak bir kabusa dönüştü" dedi.

Önceden de bazı sürekli beyin uyarısı çalışmalarında zaten depresyonda yer aldığı düşünülen VK / VS hedeflenmiş ve çok şiddetli depresyonu olan birkaç kişide bölge beyin ameliyatı ile çıkarılmıştır. Bu tür operasyonlar yapan University College London Hastaneleri'nden Ludvic Zrinzo, "Daha önce olanlara bakılırsa bu çok mantıklı" diyor. Yeni çalışmada yapılan yüksek frekanslı uyarının, yakındaki beyin hücrelerinin normal olarak aktive olmasını önleyerek, ameliyatın etkilerini geçici olarak taklit edip, beyin aktivitesini azalttığı düşünülmektedir. Görünüşe göre Sarah'nın durumunda, uyarı sağ amigdaladaki gama beyin dalgalarını sönümleyen sağ VK / VS'yi kapatıyor- taramalar da bu iki yapının beyninde yüksek oranda birbiriyle bağlantıları olduğunu göstermiştir.

İlk araştırmadan sonra ekip biri yalnızca amigdaladaki gama dalgalarını tespit ettiğinde aktive olan, diğeri ise VC / VS'de yerleştirilmiş birbirine bağlı iki kalıcı elektrot yerleştirilerek, günde yaklaşık 300 kez, 6 saniye devreye girecek şekilde ve daha düşük bir yoğunluğa ayarlandı böylece Sarah bunu fark etmeyecekti. Alet açıldığında Sarah haleti-ruhiyesinde hemen bir iyileşme fark etmese de şimdi "Bu dünyaya bakışımın değiştiği, çok yavaş ilerleyen bir süreç, zaman ilerledikçe kısır döngü tersine döndü ve her şey giderek daha kolaylaştı. Hobiler tekrar zevkli hale geldi, cihaz 1 yıl boyunca depresyonumu benden uzak tuttu diyor.

Scangos 11 kişide daha aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyor. Sonuçlar etkileyici, ancak bunun herkes için işe yarayacağını varsaymamalıyız, diyor Londra, King's College Hastanesi'nden Keyoumars Ashkan. "Herkesin ruh haliyle ilgili beyin devresinin biraz farklı olması mümkündür. Sürekli beyin uyarı tekniğinden elde edilen ilk sonuçlar da etkileyiciydi, ancak rastgele çalışmalar, yaklaşımın yaygın olarak kullanılması için yeterli insanın iyileşmediğini saptamıştır.

Beyin stimülasyonunun bu son hali, günler süren araştırmalar ve iki ameliyat gerektirdiğinden maliyetli ve emek yoğundur. Ashkan, "Bir hastayı araştırmak için zamanınız ve gücünüz varsa, bu tedaviyi çok kişiselleştirmek mümkündür ve heyecan verici olan şey bu. " yorumunda bulunmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Scangos, K. et al. (2021) "Closed-loop neuromodulation in an individual with treatment-resistant depression", Nature Medicine, 27(10), pp. 1696-1700. doi: 10.1038/s41591-021-01480-w.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler