Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişiler, aşı olmak ve maske takmak gibi önlemleri almazlarsa, bir veya iki yıl içinde yeniden enfekte olma riskiyle karşı karşıya gelebilirler. Bu tahmin, SARS-CoV-2 ve diğer koronavirüsler arasındaki genetik ilişkilere dayalı bir modelleme tahminidir.

Bulgular ayrıca aşılanmadıkları takdirde insanların sadece birkaç ay içinde yeniden enfekte olabileceği konusunda uyarmaktadır. Connecticut, New Haven'daki Yale Halk Sağlığı Okulu'nda biyoinformatikçi olan çalışmanın ortak yazarı Jeffrey Townsend, "Bağışıklık nispeten kısa ömürlü, enfekte olsanız bile yine de aşı olmalısınız. demiştir. Doğal bağışıklığın ne kadar sürdüğünü tam olarak bilmek için önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca daha fazla veri gerekli olacaktır. Townsend "Ama bunu beklemek istemiyoruz. Ve buna mecbur değiliz, yorumunda bulunmuştur.

SARS-CoV-2 bağışıklığının kalıcılığını tahmin etmek için kendisi ve meslektaşları, önceki bir enfeksiyondan gelen antikor düzeylerinin yeniden enfeksiyon riskini nasıl etkilediğini anlamak istenmiştir. Daha önceki bir çalışmadan elde edilen veriler, ekibin soğuk algınlığına neden olan "endemik" veya sürekli dolaşımda olan koronavirüsler için bu etkinin yıllar içinde grafiğini çıkarmasına izin vermiştir ancak SARS-CoV-2, bu tür uzun vadeli verilerin mevcut olması için çok yeni.

COVID-19 Öngörülemeyen Durumlar

Bir kişi yeniden enfekte olduğunda hastalığın olası şiddeti de dahil olmak üzere hala birçok bilinmeyen bulunmaktadır. Bunun nedeni bireylerin ayrıca hem yeniden enfeksiyona duyarlılıklarında hem de yeniden enfekte olmaları durumunda hastalık seyrinde – uzun süreli COVID kapma ihtimalleri de dahil olmak üzere – önemli ölçüde farklılık gösterebilmesidir.

Enfekte olmuş kişilerin korunmalarını bir aşı ile güçlendirme ihtiyacının da altı çizilmektedir. Çalışma, 2020'de COVID-19'a yakalanan ve bazıları Mayıs veya Haziran 2021'de yeniden enfekte olan kişileri incelemiştir. Bu dönemde aşısı olmayanların, aşı yaptıranlara göre yeniden enfekte olma ihtimalinin iki katından fazla olduğunu göstermiştir.

Medikaynak Referanslar

‘COVID reinfections likely within one or two years, models propose.’by Lynne Peeples. Nature News 19 Oct 2021.  doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-02825-8

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler