Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre tempolu yürümek, koşmak, yüzmek veya tenis oynamak gibi birçok farklı boş zaman aktivitesine haftalık olarak katılan yaşlıların herhangi bir nedenden ölüm riskinin yanı sıra kardiyovasküler hastalık ve kanserden ölüm riski daha düşük olabilir.

Yazarlar bulguların yaşlı yetişkinlerin zevk aldıkları ve sürdürebilecekleri boş zaman aktivitelerine katılmalarının önemli olduğunu ve bu faaliyetlerin birçok türünün ölüm riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, NIH-AARP Diyet ve Sağlık Çalışmasının bir parçası olarak boş zaman etkinlikleriyle ilgili anketleri dolduran, yaşları 59 ile 82 arasında değişen 272.550 yetişkinin verilerini kullanarak yedi farklı egzersiz ve eğlence etkinliğine katılımı incelediler. Koşma, bisiklete binme, yüzme, diğer aerobik egzersizler, raket sporları, golf ve tempolu yürüme ölüm riskinin azalmasıyla ilişkiliydi.

Araştırmacılar bu aktivitelerin herhangi bir kombinasyonu yoluyla haftalık önerilen fiziksel aktivitenin bu aktivitelere katılmamaya kıyasla herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskini %13 oranında azalttığını buldular. Her aktiviteye ayrı ayrı baktıklarında raket sporları riskte %16 ve koşmak ise %15 azalma ile ilişkilendirildi. Bununla birlikte araştırılan tüm faaliyetler benzer şekilde daha düşük ölüm riskleri ile ilişkilendirilmiştir.

Amerikalılar için Fiziksel Aktivite Kılavuzlarının ikinci baskısı, yetişkinlerin her hafta 2,5 - 5 saat orta yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite veya 1,25 - 2,5 saat şiddetli yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite yapmasını önermektedir.

En aktif bireylerin aktivite düzeyi (önerilen fiziksel aktivite düzeyini aşanlar) ölüm riskinde daha da büyük azalmalarla ilişkilendirildi, ancak aktivite düzeyi artışı ile azalan getiriler oldu. Önerilen miktardan daha az olsa da bazı aktivitelere katılanlarda katılmayanlara göre ölüm riskinde %5'lik bir azalma görülmüştür.

Bu aktiviteler ayrıca kardiyovasküler hastalık ve kanser nedenli ölüm riskinde de düşüş ile ilişkilendirildi. Raket sporları, kardiyovasküler nedenli ölüm riskinde (%27 azalma); ve koşmak, kanser nedenli ölüm riskinde (%19 azalma) en büyük azalma ile ilişkilendirildi.

Medikaynak Referanslar

NIH/National Cancer Institute. "Many types of leisure time activities may lower risk of death for older adults." ScienceDaily. ScienceDaily, 24 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220824120834.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler