Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uluslararası bir araştırma ekibine göre kablosuz, biyolojik çözünebilir bir sensör implantı çıkarma operasyonu gerektirmeden beyin kimyasını izlemenin bir yolunu sunabilir Araştırmacılar bir farenin derin beyin bölgesine kablosuz, biyolojik çözünebilir bir cihaz yerleştirdi. Cihaz zararsız bir şekilde çözünmeden önce önemli bir nörotransmiter olan dopamin düzeyi, pH, sıcaklık ve elektrofizyolojik özellikler hakkında veri toplamıştır.

Dopamin birçok nörolojik hastalık için kritik bir nörotransmiter olduğundan biyolojik çözünebilir bir sensör bir dizi tedavi ve operasyon için kullanılabilmektedir. Dorothy Quiggle Mühendislik Profesörü Larry Cheng ‘Kritik öneme sahip olan dopaminin doğrudan ölçümü çok önemli olabilir. Bu nörotransmiterin hedef konumda doğrudan ölçümünün yapabilmesi tedavilere çok yardımcı olabilir’ demiştir.

Silikon bazlı implant, nanoelektronik ve nanofotonik uygulamalarda giderek artan bir şekilde kullanılan yeni bir malzeme sınıfı olarak kabul edilen iki boyutlu geçiş metali dikalkojenit adı verilen bir yarı iletken içermektedir.. Cheng bunun implante edilebilir hale getirilmesi için yaklaşık 13 veya 14 milimetre uzunluğunda bir sondaya konması gerektiğini söylemiştir.

Ekip daha sonra sondayı fare beyninde bazal ganglion adı verilen bölüme yerleştirerek cihazı test etti. Klinik ortamda hastaların takacağı bir kafa bandı veya başka tür bir aparat ile izlem yapılabilir. Araştırmacılara göre bu cihazın en önemli yararı ikinci bir ameliyat gerektirmemesi. Cheng ‘Cihaz biyolojik olarak çözünebilir şekilde tasarlandı ve işlevini yerine getirdikten sonra güvenle çözülebiliyor’ demiştir.

Cheng'e göre, bu cihazın yapım süreci birçok kimya, materyal, tasarım ve bilgi işlem bilgisi gerektirdi. Hedef molekülü saptamak, ölçmek, ideal malzemeyi ve tasarımı bulmak üzere farklı kimyasalları ve biyomühendislik şemalarını simüle etmek için bilgisayarların kullanıldığını söylemiştir. Sonuç olarak ekip cihazın hastalara yardım etmek için kullanılacağını umuyor, ancak hayvan çalışmaları yapan doktorlar için acil bir ihtiyaç olabileceğini düşünmektedir. Cheng gelecekteki çalışmalarının hedefinin beyin kimyasının diğer yönlerini saptayacak bir sensör geliştirmek olacağını söylemiştir.


Medikaynak Referanslar

Biodegradable implant could help doctors monitor brain chemistry, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler