Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çalışma yazarları, 1 Aralık 2019 ve 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında yayınlanan 50 çalışmanın parçası olan 18 milyondan fazla COVID-19 hastasının verilerini analiz etti.

EClinical Medicine dergisinde 12 Kasım'da online olarak yayınlanmış bulgulara göre, Siyah hastalar beyaz hastalara kıyasla iki kat COVID-19 enfeksiyonu olma olasılığına sahipti ve risk Asyalı hastalar arasında 1.5 kat daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden bir habere göre, COVID-19'u olan Asyalı hastaların yoğun bakım ünitelerine kabul ve ilgili ölüm risklerinin daha yüksek olduğunu buldular.

Birleşik Krallık'taki Leicester Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar alanında yardımcı klinik profesör olan kıdemli yazar Dr. Manish Pareek, "Siyah ve Asyalı topluluklarda COVID-19'un orantısız etkisi daha ziyade bu topluluklardaki artmış enfeksiyon riskine dayandırılabilir." dedi.

Pareek, etnik azınlık gruplarında daha yüksek COVID-19 oranının birçok nedeni olduğunu söyledi. Bunların arasında, birden fazla kuşaktan oluşan büyük hanelerde yaşama olasılığı daha yüksektir; aşırı kalabalık yaşam koşullarına yol açabilecek düşük ekonomik durum; ve evde çalışmanın bir seçenek olmadığı yerlerde çalışıyor olmak.

Üniversitede kardiyoloji alanında uzman bir kayıt memuru olan ortak yazar Dr. Shirley Sze'e göre, "Etnik Azınlık grupların arasındaki artmış enfeksiyon riskinin açık kanıtı, acil toplum sağlığı önemindedir. Bu risk altındaki gruplarda, sağlık hizmeti kaynaklarına zamanında erişimlerini kolaylaştırarak ve sağlık eşitsizliklerine katkıda bulunan sosyal ve yapısal eşitsizlikleri hedefleyerek, virüse maruz kalmalarını en aza indirmek için çalışmalıyız."

  1. Benzer İçerikler