Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yayınlanan kılavuz, diğer aşıların COVID-19 aşısından önce veya sonra 2 haftalık bir süre içinde uygulanmaması gerektiğini söyleyen önceki kurum tavsiyelerinden belirgin şekilde değişiklik içermektedir.

CDC'nin Grip Bölümünde sağlık görevlisi olan MD Lisa A. Grohskopf bir röportajında grip aşısının devam eden COVID-19 pandemisi bağlamında çok önemli olduğuna değinmiştir.

"COVID-19 sağlık sistemini son derece meşgul ediyor. Ve geçen yıl grip mevsimi neredeyse yokken, diğer yaygın solunum yolu virüslerinin geri döndüğünü görüyoruz, bu nedenle çoğu kışta olduğu gibi bu sezon da yıllık bir grip salgını yaşayacağımızı tahmin ediyoruz. diye belirtmiştir.

"COVID-19 pandemisiyle aynı zamanda meydana gelen önemli grip enfeksiyonu artışı, sağlık sistemimizi bunaltabilir diye de eklemiştir.

Güncelleme, CDC'nin 27 Ağustos Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunun bir parçası olarak yayınlanmıştır.

Evrensel Öneriler Değişmedi

Öneriler, aşı sağlayıcılarına, sonbaharın sonlarından ilkbahar başlarına kadar, yaklaşan grip sezonu için grip aşılarının kullanımında rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, altta yatan belirli koşulları olmayan en az 6 aylık tüm kişilere rutin yıllık grip aşısı önerilmektedir.

Bu önlemlerin ardından, yalnızca grip vakaları azalmakla kalmayacak, aynı zamanda COVID-19 ile karıştırılabilecek semptomlar da azalabilecektir. Aynı zamanda, gribi önlemek ve semptomlarının şiddetini azaltmak, muhtemelen doktor ziyaretlerini, hastaneye yatışları ve yoğun bakım ünitesine kabulleri azaltacak ve bu da COVID-19'un sağlık sistemi üzerindeki baskısını hafifletebilecektir.

Grohskopf, "ACIP ve CDC'nin evrensel grip aşısı önerisi değişmedi" diye belirtmiştir.

Altı aydan büyük herkesin her yıl birkaç istisna dışında grip aşısı olması gerektiğini söylemiştir.

Şiddetli grip komplikasyonları geliştirme riski daha yüksek olanlar için aşılama, 65 yaş üstü yetişkinler, astım, diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıkları olanlar, hamile olanlar ve 5 yaşından küçük çocuklar dahil olmak üzere özellikle önemlidir.

Birkaç Yeni Güncelleme

Önerilerin başka önemli güncellemeleri de bulunmakta. İlk olarak, grip aşıları güncellenerek dört farklı grip virüsüne karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır.

CDC ayrıca, üçüncü trimesterdeki hamileler de dahil olmak üzere bazı gruplar için önerilen grip aşısı zamanlamasını da değiştirmiştir; hamile olmayan yetişkinler ve iki doza ihtiyaç duyan çocuklar (6 aydan 8 yaşına kadar hiç grip aşısı almamış veya ömrü boyunca toplam en az 2 doz almamış olanlar).

Yapılan güncellemelere hakim olan öneri ise eş zamanlı COVID-19 ve grip aşılarına ilişkin yeni tavsiyeydi. Grohskopf bu fikri çevreleyen çok az veri olduğunu söylese de, diğer aşı kombinasyonlarıyla ilgili deneyimler, tek başına veya diğer aşılarla birlikte verildiğinde hem bağışıklık tepkisinin hem de potansiyel yan etkilerin benzer olduğunu göstermiştir.

"Önceki deneyimlere dayanarak, COVID-19 aşılarını ve grip aşılarını aynı anda vermekle ilgili olağandışı veya beklenmedik güvenlik sorunları beklemiyoruz demiştir.

"İdeal olarak, insanlar grip aşılarını Ekim ayı sonuna kadar yaptırmalıdır. COVID-19 güçlendirici aşılar FDA tarafından onaylanır ve ACIP tarafından tavsiye edilirse, bazı Amerikalılar daha sonraya kadar üçüncü doz COVID-19 aşısı için uygun olmayacaktır. İnsanlar devam etmeli ve grip aşılarını yaptırmalı ve ardından COVID-19 aşılarını doğru zamanda planlamalıdır.

  1. Benzer İçerikler