Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin 27-30 Ekim 2016 tarihlerinde Antalya’da 38.sini düzenledikleri ulusal kurultayda, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı olan Prof.Dr. Şuayib Yalçın, cilt kanserlerinin en sık görülen kanser türleri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yalçın halk arasında akciğer, meme, prostat ya da kolon kanserlerinin en sık karşılaşılan kanser türleri olarak bilindiğini fakat cilt kanserleri ile daha sık karşılaşıldığını belirtti. Cilt kanserlerinin nispeten daha iyi huylu kanserler olduğunu da ekledi.

Cilt kanserlerinin yüzümüzde, vücudumuzda ortaya çıktığı zaman çok rahatlıkla tanınabileceğini ve şişlik ya da yara şeklinde ortaya çıkabildiklerini aktardı. Özellikle güneş maruziyetinin daha fazla olduğu alın, burun, göz kenarları, ağız kenarı, kulak kenarı gibi bölgelerde daha sık rastlandığına dikkat çekti.

Cilt kanserlerinin erken cerrahi müdahaleler ile doku ve fonksiyon kaybına yol açmadan tedavi edebildiklerinin fakat genellikle geç kalındığı durumlarda ya da bazı dirençli vakalarda ciddi doku ve organ kayıplarına yol açabildiğini belirtti.

Cilt kanserleri için daha önce yalnızca cerrahi müdahaleler ya da radyoterapi ile tedavi edilebilirken ortaya çıkan yeni biyolojik hedefe yönelik ilaçlarla hastalığın kontrol edilebildiğinin altını çizdi. Bu ağızdan alınabilen ve rahat uygulanabilen yeni tedavi seçenekleri ile özellikle doku ve organ kaybı olmaksızın tümörlerin küçülmesinin mümkün hale geldiğini aktardı. Böylelikle hastaların sağ kalımlarının da uzatılabildiğinin ayrıca tümörün küçültülüp cerrahinin ve radyoterapinin başarı oranının arttırılabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Yalçın, yüz güldürücü devrim niteliğindeki bu gelişmelere rağmen, öncelikle hastaların bu hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri almalarının önemine ve cilt kanserlerinin korunabilir hastalıklar olduğuna dikkat çekti. Özellikle çocukluk çağlarından itibaren güneş ışınlarından akıllıca yararlanmanın, çocuk yaşlarda aşırı güneş yanmalarından kaçınmanın, uygun saatlerde güneşlenmeye dikkat etmenin kolay fakat etkili önlemler olduğunu belirtti.

Medikaynak Referanslar

Doğan Haber Ajansı

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler