Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kötü bir diyetin sağlıksız olduğunu biliyoruz, ancak yeni bir çalışma stresin de bedenlerimize gerçekten kötü bir diyet gibi zararlı olabileceğini ortaya koyuyor. Nature Scientific Reports’ta yayınlanan çalışmaya göre tamamen sağlıklı mikrobiataya sahip fareler strese maruz bırakıldığında özellikle dişi fare barsak mikroorganizmaları yüksek yağlı ve sağlıksız beslenen fareler ile benzer özellikler göstermeye başlamış.

Stresin Fiziksel ve Zihinsel Etkileri İncelendi

Araştırmacılar stresin mikrobiataya etkisini gözlemlemek amacı ile 8 haftalık büyük bir fare grubunu eşit sayıda dişi ve erkek olmak üzere bölerek, grupların yarısına sağlıksız yüksek yağ içerikli diyet uyguladı. 16 haftanın ardından bütün fareler 18 gün boyunca hafif strese maruz bırakıldı. Bu süreçte stresin farelerin mikrobiatasını nasıl etkilediğini görmek için, farelerin stres öncesi ve sonrası toplanan fekal örneklerinden DNA analizi yapıldı. Ayrıca farelerin alanlarında ne kadar ve nereye gittikleri takip edilerek farelerin anksiyete değerlendirmesi yapılması hedeflendi.

Dişi Farelerin Mikrobiatası Değişkenlik Gösterdi

Sonuçta cinsiyetler arasından şaşırtıcı farklılıklar tespit edilmiş: Yüksek yağlı beslenen erkekler, aynı diyete sahip dişi farelerden daha fazla kaygı sergilemiş ve bu grupta hareketin belirgin azaldığı gözlenmiş. Ancak sadece dişi farelerde, mikrobiatanın yüksek yağlı beslenen grup ile benzer özellik göstermesi ise çalışmaya dikkat çekici özellik kazandırıyor.

Görünen o ki, her ne kadar stresi psikolojik bir fenomen olarak düşünsek de, farklı fiziksel değişikliklere neden olabiliyor. Toplumda kadınlar stresle ilişkili olarak daha yüksek depresyon ve anksiyeteye eğilim gösterseler de, cinsiyet uyumsuzluğunun olası bir kaynağı bağırsak mikrobiyotasının erkeklerde strese karşı verdiği farklı yollarda olabilir.

Medikaynak Referanslar

Bridgewater LC et al. Gender-based differences in host behavior and gut microbiota composition in response to high fat diet and stress in a mouse model. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-11069-4

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler