Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Santral venöz kataterler 2 günde bir intravenöz yoldan ilaç uygulamak zorunda olan pediatrik hemofili hastaları için tekrarlayan veya acil tedavileri kolaylaştırsa da, çok sayıda komplikasyon riski taşımaktadır. ABD’li araştırmacılar yapmış oldukları son çalışmalarında gerçek dünyadaki bir hastane ortamında hastalık yükü, sağlık hizmeti kullanımı ve santral venöz kataterler için maliyetleri incelediler.

Çalışmaya, 2006-2014 yılları arasında ABD Premier Sağlık Veri Tabanı'nda kayıtlı olan 18 yaşından büyük hemofili hastaları dahil edildi. Hemofili, ICD-9 tanı kodları kullanılarak tanımlandı ve fatura bilgileri kullanılarak santral venöz katater kullanımı belirlendi. Demografik ve klinik özelliklerine göre katateri olan ve olmayan hemofili hastalarını eşleştirdikten sonra enfeksiyon, tromboz, kalış süresi (LOS), enflasyona göre ayarlanmış hastane maliyeti ve hastanede eğitim durumu için düzeltilmiş genelleştirilmiş tahmin denklemi modelleri kullanılarak sonuçlar karşılaştırıldı.

Katater Varlığı Maliyetleri Ciddi Bir Şekilde Arttırıyor

548 hastaneden birinde tedavi gören 4793 pediatrik hemofili hastasından, santral venöz katater kullanılmış olan toplam 197 hasta tespit edildi. Eşleştirilmiş örneğe 310 hemofili hastası (155 kataterli ve 155 katatersiz) dahil edilmiştir. Santral venöz katater kullanılan olgularda tüm nedenlere bağlı enfeksiyonların daha sık olduğu görülmüştür (% 29'a karşı % 17, P = .01). Bunun yanı sıra tromboz (% 6'ya karşı % 1, P = .06), daha uzun ayarlanmış ortalama hastanede kalış süresi (9.5'e karşılık 4.7 gün, P =. 002), daha yüksek düzeltilmiş hastanede yatış toplam yatış masrafları (47200 $ ve 25389 $, P = .02) ve 30, 60 ve 90 günlerde (tüm farklar için P <.05) daha fazla ayaktan ve yatarak hastane ziyareti tespit edilmiştir.

Santal venöz kataterli pediatrik hemofili hastaları, katater olmayan hastalara göre daha yüksek enfeksiyon oranları, sağlık hizmeti kullanımı ve daha yüksek hastanede yatış maliyetleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, santral venöz katater gerektiren genç hemofili hastalarına yönelik yeni tedavi alternatiflerinin maliyetlerini ve faydalarını anlamak için daha fazla araştırmaya öncü olabilir.

Medikaynak Referanslar

Buckley B, et al. Burden of illness and costs among paediatric haemophilia patients with and without central venous access devices treated in US hospitals. Haemophilia. 2018 Mar 25. doi: 10.1111/hae.13404. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler