Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kitlesel medyanın, okul performansını etkilemekten saldırganlığın artması veya azaltılmasına kadar birçok etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak bilmediğimiz, yatak odasındaki medyaya ulaşılırlığın bu etkileri nasıl etkilediğidir. Birkaç araştırmacı, yatak odalı ortamların diğer faaliyetlerin yerini değiştirerek (yer değiştirme hipotezi) veya tüketilen medyanın içeriğini değiştirerek (içerik hipotezi) sonuçlara etki edebileceğini önermiş olsa da, bunlar nadiren doğrudan test edilmiştir.

Yapılan yeni bir çalışma, çocukların yatak odasında TV veya video oyun sistemine sahip olmasının ne gibi sonuçlara yol açabileceğini inceledi.

Obezite ve Bağımlılık Artıyor

Elde edilen sonuçlara göre yatak odasında bir TV veya video oyunları olduğunda çocuklar okuma, uyku veya diğer faaliyetlere katılma için daha az zaman harcıyorlardı. Sonuç olarak, bu çocukların okulda başarılı olmadığı ve obezite ve video oyun bağımlılığı için daha büyük risk altında olduğu görüldü.

Çoğu çocuk TV'lerini kendi yatak odasında tek başına açtığında muhtemelen eğitim şovları izlemiyor veya eğitici oyunlar oynamıyor. Yatak odasında bir TV koymak, çocuklara 24 saat erişimi sağlar ve bir bakımdan özelleştirilmesini sağlar; böylece, ebeveyn olarak kullanımını daha az kontrol edebilirsiniz.

Çeşitli çalışmalar, çocukların ekran saatindeki değişiklikleri izlemektedir. Bulgulara göre çocuklar haftanın 60 saatine yakın ekranların önünde harcamaktalar. Ulusal çalışmalar, 4-6 yaş arasındaki çocukların yüzde 40'tan fazlasının yatak odasında bir TV bulunduğunu ve 8 yaş ve üstündeki çocukların önemli bir çoğunluğunun yatak odalarında TV veya video oyun konsolunun bulunduğunu gösteriyor.

Çocuğun TV’ye Erişimi Kolay Olmamalı

Ebeveynlerin, yatak odasındaki bir TV'nin evdeki diğer odalardan neden farklı olduğunu merak etmeleri doğaldır. Araştırmacılara göre fark, erişimin kolay olmasından kaynaklanıyor. Bir TV'nin fiziksel varlığı ile kötü notlar arasında doğrudan bir bağ yoktur. Daha ziyade, yatak odası medyası, çocukların daha fazla vakit geçirmek ya da izlemek için diğer yararlı ve sağlıklı etkinlikleri boş vermesini kolaylaştırır.

Örneğin, araştırmacılar, çocukları 13 ve 24 ay boyunca izlediler ve yatak odası medyasına (hem TV hem de video oyunları) verilen fazla zamanın okul notlarını dolaylı olarak etkilediğini buldular. Veriler, TV izlemeyle daha fazla vakit geçiren üçüncü - beşinci sınıf öğrencilerinin, okumaya daha az zaman harcadığını gösteriyor. Çalışmaya göre, ekran süresinin uzatılması, vücut kütle indeksi artışı, fiziksel saldırganlık ve video oyun bağımlılığının belirtileri ile de ilişkiliydi.

Medikaynak Referanslar

Gentile DA et al. Bedroom Media: One Risk Factor for Development. Developmental Psychology, 2017; DOI: 10.1037/dev0000399

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler