Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kullanıcıların arama yapma, kısa mesaj gönderme, e-posta gönderme, oyun oynama, sosyal medyaya girme ve bilgiye erişme imkanı sağlayan akıllı telefonların, 2012 yılına kadar 1 milyardan fazla kullanıcısı vardı. Tahminler, şu anda dünya çapında 2,7 milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmalar akıllı telefon kullanımının sağlıkla ilgili olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor. Aşırı akıllı telefon kullanımının kaygı, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Üniversite öğrencileri hakkında yapılan yeni çalışmada araştırmacılar, sorunlu kullanımın, çeşitli akıl sağlığı sorunlarına, düşük dereceli ve daha fazla cinsel partner edinmeyle ilişkili olduğunu tespit ettiler.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki büyük bir üniversitedeki 3.425 öğrenciyi değerlendiren çalışma, alkol kötüye kullanımının diğerlerine göre sorunlu akıllı telefon kullanımında belirgin şekilde daha yüksek olduğunu gösterdi. Sorunlu akıllı telefon kullanımı, aşırı kullanım, yoğunlaşma sorunları, akıllı telefona sahip olmadığında sinirlenme ve fiziksel semptomlar, ruh hali ve uyku bozuklukları gibi özelliklerle tanımlandı.

Kadınlarda Sorunlu Kullanım Daha Fazla

Katılımcılardan, akıllı telefon kullanımına ilişkin alkol ve uyuşturucu kullanım ölçütleri, depresif belirtiler, kaygı, DEHB, özgüven, dürtü kontrolü ve vücut algısı ile ilgili 156 sorudan oluşan bir anket doldurmaları istendi. %20'den fazlası, mevcut sorunlu akıllı telefon kullanımı bildirdi. Bu öğrencilerin yaklaşık üçte ikisi kadındı ve genellikle okulda daha düşük dereceli ortalamalara sahiplerdi. Sorunlu akıllı telefon kullanımına sahip olanlar genel olarak yaşıtlarına göre cinsel olarak biraz daha az etkinken, son 12 ay içinde iki veya daha fazla cinsel partneri olduğunu ve bu süre içinde altı veya daha fazla cinsel partneri olması ihtimalinin iki katı olduğunu bildirdiler. Alkol kötüye kullanımı, diğer akıllı telefon kullanıcılarının %22,5’inde rapor edilirken, sorunlu akıllı telefon kullanıcılarının %33'ünden fazlasında rapor edildi. Sorunlu akıllı telefon kullanımı ayrıca düşük özgüven, depresyon, DEHB ve anksiyete ile ilişkili bulundu.

Araştırmacılar yaptıkları kesitsel çalışmanın, sorunlu akıllı telefon kullanımının bu problemlere neden olduğunu kanıtlamadığını, ancak bir ilişkinin var olduğunu gösterdiğini belirttiler. Bununla birlikte, DSM-5'te listelenen tek madde dışı bağımlılık bozukluğu olan kumar ile aşırı akıllı telefon kullanımının beynin ödül merkezlerini harekete geçirme şekillerinde önemli bir örtüşme olduğunu aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Too Much Smartphone Time May Invite Host of Health Woes – Drugs.com 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler