Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aralık 2020'de medya, COVID-19'a neden olan yeni bir koronavirüs varyantını bildirdi, o zamandan beri diğer varyantlar tespit edildi ve araştırılıyor. Yeni varyantlar, soruları gündeme getiriyor: İnsanların hastalanma riski daha mı fazla? COVID-19 aşıları hala işe yarayacak mı? Ailenizi güvende tutmak için şimdi yapmanız gereken yeni veya farklı şeyler var mı?

Koronavirüs neden değişiyor?

Virüs varyantları, virüsün genlerinde bir değişiklik veya mutasyon olduğunda ortaya çıkar. Veri bütünlüğü ve analizinden sorumlu medikal başkan yardımcısı Dr. Stuart Ray, yavaş yavaş gelişip değişmenin koronavirüs gibi RNA virüslerinin doğası olduğunu söylüyor. "Coğrafi ayrım, genetik olarak farklı varyantlarla sonuçlanma eğilimindedir," diyor.

Virüslerdeki mutasyonlar - COVID-19 pandemisine neden olan koronavirüs dahil - ne yeni ne de beklenmedik. Dr. Robert Bollinger, Raj ve Kamla Gupta bulaşıcı hastalıklar profesörü şöyle açıklıyor: "Tüm RNA virüsleri zamanla, bazıları diğerlerinden daha fazla mutasyona uğrar. Örneğin grip virüsleri sık sık değişir, bu yüzden doktorlar her yıl yeni bir grip aşısı yaptırmanızı tavsiye ediyor."

Yeni bir koronavirüs mutasyonu var mı?

Eylül 2020'de güneydoğu İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğramış bir versiyonunun tespit edildiğine dikkat çekiyor Ray. Şu anda B.1.1.7 olarak bilinen bu varyant, hızla Birleşik Krallık'ta koronavirüsün en yaygın versiyonu haline geldi ve Aralık ayındaki yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık %60'ını oluşturuyor. Bu varyant bazı ülkelerde koronavirüsün baskın şekli olmaya başladı.

Brezilya, Kaliforniya ve diğer bölgelerde farklı varyantlar ortaya çıktı. İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıkan B.1.351 adlı bir varyant, koronavirüsün önceki versiyonlarından iyileşen insanları yeniden enfekte etme özelliğine sahip olabilir. Ayrıca geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşılarına da bir şekilde dirençli olabilir. Yine de, halihazırda test edilmekte olan diğer aşıların, B.1.351 ile enfekte olmuş kişilerde ciddi hastalıklardan koruma sağladığı görülmektedir.

COVID-19 aşısı yeni varyantlar üzerinde de işe yaracak mı?

Ray, "Laboratuvar çalışmalarından, mevcut aşılar tarafından yönlendirilen bazı bağışıklık tepkilerinin bazı yeni türlere karşı daha az etkili olabileceğine dair yeni kanıtlar var. Bağışıklık tepkisi birçok bileşeni içerir ve birinde yaşanan azalma aşıların koruma sağlamayacağı anlamına gelmez."

"Aşı olmuş kişiler, CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri)'nin rehberliğindeki değişiklikleri izlemeli ve maske takma, fiziksel mesafe ve el hijyeni gibi enfeksiyon riskini azaltmak için koronavirüs güvenlik önlemlerine devam etmelidir."

Bollinger, "Grip virüsü için her yıl mutasyonlarla uğraşıyoruz ve bu koronavirüsü sıkı şekilde takip edeceğiz" diyor. "Eğer büyük bir mutasyon olursa, aşı geliştirme süreci değişiklikleri barındırabilir" diye açıklıyor.

Yeni koronavirüs varyantları nasıl farklı?

Bollinger, "İngiltere'den B.1.1.7 varyantında 17 genetik değişiklik var" diyor. "Bu varyantın daha bulaşıcı olduğuna dair bazı ön kanıtlar var. Bilim adamları, yeni türün ortaya çıktığı bölgelerde bir vaka artışı olduğunu fark ettiler. "

B.1.1.7 versiyonundaki bazı mutasyonların, SARS-CoV-2'nin dış yüzeyini kaplayan ve virüse karakteristik dikenli görünümünü veren Spike proteinini etkilediğini belirtti. Bu proteinler, virüsün burun, akciğerler ve vücudun diğer bölgelerindeki insan hücrelerine tutunmasına yardımcı olur.

Bollinger, "Araştırmacılar, B.1.1.7 de dahil olmak üzere bazı yeni varyantların hücrelerimize daha sıkı bir şekilde bağlandığına dair ön kanıtlara sahipler" diyor. "Bu, Spike proteinindeki değişiklikler nedeniyle bu yeni suşların bazılarını "yapışkan" hale getiriyor gibi görünüyor. Varyantlardan herhangi birinin daha kolay bulaşıp bulaşmadığını anlamak için çalışmalar devam ediyor. "

Yeni bir COVID-19 varyantı çocukları önceki türlerden daha fazla etkileyebilir mi?

Yeni türün ortaya çıktığı bölgelerdeki uzmanlar çocuklarda artan sayıda vaka buldu buna rağmen, veriler yeni varyantların yanı sıra eski varyantların da çocuklara bulaştığını gösterdi" diyor Ray. "Varyantlardan herhangi birinin çocuklarda hastalığa neden olduğuna dair ikna edici bir kanıt yok. Bu tür değişiklikleri izlerken dikkatli olmamız gerekiyor ancak bu şekilde spekülasyon yapabiliriz diyor.

Daha fazla yeni koronavirüs varyantı olacak mı?

Evet. Koronavirüs popülasyonda yayıldığı sürece mutasyonlar olmaya devam edecek.

Ray, "SARS-CoV-2 virüsünün yeni varyantları her hafta tespit ediliyor" diyor. "Çoğu gelir ve gider - bazıları ısrar eder ancak daha yaygın hale gelmez; nüfusta bir süre artış görünür ve sonra söner. Enfeksiyon modelinde bir değişiklik ilk kez ortaya çıktığında, trendi neyin tetiklediğini söylemek çok zor olabilir - virüsteki değişiklikler veya insan davranışındaki değişikliklerden kaynaklanabilir. Spike proteinindeki benzer değişikliklerin bağımsız olarak birden fazla kıtada ortaya çıkması endişe vericidir. "

Koronavirüs mutasyonları konusunda ne kadar endişelenmeliyiz?

Ray, "Bu virüste gördüğümüz genetik değişikliklerin çoğu, insanların yaşamları boyunca taşıdıkları yara izlerine benziyor - çoğu büyük bir önemi veya işlevsel rolü olmayan tesadüfi yol izleri," diyor Ray. "Viral bir genetik değişikliğin virüsün davranışında bir değişikliğe neden olduğuna dair yeterince güçlü kanıt olduğunda, bu virüsün nasıl çalıştığına dair yeni bilgiler ediniyoruz."

Bollinger, "Bu varyantlar söz konusu olduğunda, aşırı tepki göstermemize gerek yok," diyor. Ancak, herhangi bir virüste olduğu gibi, test, tedavi ve aşıların hala etkili olmasını sağlamak için değişiklikler, izlenmesi gereken bir şey. Bilim adamları, bu koronavirüsün genetik dizilişinin yeni versiyonlarını evrimleştikçe incelemeye devam edecekler. "

"Bu arada, viral bulaşmayı önlemek ve olabildiğince çok insanı aşılamak için tüm çabalarımıza elimizden gelen en kısa sürede devam etmemiz gerekiyor."

Medikaynak Referanslar

"New Variants Of Coronavirus: What You Should Know". 2021, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/a-new-strain-of-coronavirus-what-you-should-know. Accessed 31 Mar 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler