Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Her birimiz, özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve öksürdükten, hapşırdıktan veya burnumuzu sildikten sonra ellerimizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkayarak COVID-19 hastalığının yayılmasını durdurmaya yardımcı olabiliriz. Sabun ve su mevcut değilse, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tüketicilerin en az % 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanları kullanmasını önerir.

El dezenfektanındaki alkol, el dezenfektanınızı ellerinize sürdüğünüzde, parmaklarınız arasında ve ellerinizin arkasında olduğundan emin olarak en iyi şekilde çalışır. El dezenfektanını kurumadan silmeyin veya durulamayın. Elleriniz görünür şekilde kirli veya yağlı ise el dezenfektanı kullanmayın; ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Alkol bazlı el dezenfektanları kullanıyorsanız, lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat edin.

El Dezenfektanları İlaçtır

El dezenfektanları ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından reçetesiz satılan (reçetesiz) ilaçlar olarak düzenlenir. Alkol bazlı el dezenfektanları kullanıyorsanız, İlaç Gerçekleri etiketini, özellikle uyarılar bölümünü okuyun ve uygulayın. El dezenfektanını çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın ve çocuklar sadece yetişkin gözetiminde kullanmalıdır.

El dezenfektanı içmeyin. Bu, özellikle hoş koku veya parlak renkli el dezenfektanı şişelerinden etkilenebilecek küçük çocuklar, özellikle küçük çocuklar için önemlidir. Az miktarda el dezenfektanı içmek bile çocuklarda alkol zehirlenmesine neden olabilir. (Bununla birlikte, çocuklarınızın el dezenfektanı kullandıktan sonra ellerini yemesi veya yalaması durumunda endişelenmenize gerek yoktur.) Bu koronavirüs pandemisi sırasında, zehir kontrol merkezlerine el dezenfektanının yanlışlıkla yutulmasıyla ilgili yapılan çağrılarda bir artış olmuştur, bu yüzden yetişkinlerin küçük çocukların kullanımını izlemesi önemlidir.

Kendi El Dezenfektanınızı Yapmayın

Birçok mağaza ve eczane satsa da, bu halk sağlığı acil durumlarında el dezenfektanını bulmak zor olabilir. Yine de FDA, tüketicilerin kendi el dezenfektanlarını yapmalarını önermiyor. Yanlış yapılırsa, el dezenfektanı etkisiz veya daha kötü olabilir. Örneğin, ev yapımı el dezenfektanından kaynaklanan cilt yanıkları bildirilmiştir. Ayrıca, alkolsüz el dezenfektanına alkol ilave edilmesinin etkili bir ürünle sonuçlanması olası değildir ve cildinizde dezenfektan sprey veya mendil kullanmak cilt ve göz tahrişine neden olabilir. Dezenfektan spreyler ve mendiller, insanları veya hayvanları değil yüzeyleri temizlemek için tasarlanmıştır.

FDA, bu arz sıkıntısını gidermek için şirketler ve eczanelerle birlikte çalışarak el dezenfektanlarının kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı oluyor. FDA yakın zamanda COVID-19 halk sağlığı acil durumu sırasında el dezenfektanlarının belirli eczacılar ve diğer şirketler tarafından geçici olarak hazırlanması için rehber belgeler geliştirdi.

El dezenfektanları, sabun ve su ile el yıkama mümkün olmadığında uygun bir alternatiftir. Kendinizi ve ailenizi basit hijyen kurallarıyla koronavirüsten koruyabilirsiniz.

Medikaynak Referanslar

"Safely Using Hand Sanitizer". Drugs.Com, 2020, https://www.drugs.com/fda-consumer/safely-using-hand-sanitizer-394.html. Accessed 9 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler