Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dünyanın dikkati haklı olarak şu anda COVID-19'a odaklanmakta, ancak bulaşıcı hastalık uzmanları aylardır, sonbahar ve kış gelip, başka bir ölümcül enfeksiyon olan gribin de baş kaldıracağı uyarısında bulunuyorlar. Grip özellikle yaşlılar için tehlikelidir, bu nedenle yardımlı yaşam merkezleri ve huzurevleri gibi yaşlı bakım tesisleri, hiç kimse koronavirüsü duymadan çok önce özenle grip koruması uygulamaktadır. Bilim insanları bu tür önleme taktiklerinin kritik olduğunu çünkü rakamların ürkütücü olduğunu belirtmişlerdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporu, her yıl 12.000 ila 79.000 kişinin gripten öldüğünü göstermiştir. Aştırmacılar geçen yıl bu sayının en az 24.000 olduğunu belirtmişlerdir. Yapılan araştırmalar geleneksel grip mevsimi olan Ekim ve Mayıs ayları arasında on milyonlarca insanın grip hastalığına yakalandığını ve geçen yıl 400.000'den fazla kişinin grip nedeniyle hastaneye kaldırıldığını göstermiştir. Araştırmacılar vücut ile birlikte hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemleri zayıfladıkça, ağır hastalık ve ölüm riskinin yaşla birlikte arttığını belirtmişlerdir. 2019'da yapılan bir CDC araştırması, influenzaya bağlı ölümlerin yaklaşık %90'ının ve griple ilgili hastaneye yatışların %70'inin 65 yaş ve üstü kişilerde olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar 85 yaş ve üstü olanların hastaneye kaldırılma ve gripten ölme olasılığının 65 ila 74 yaşlarındaki yetişkinlere göre iki ila altı kat daha fazla olduğunu, bu nedenle yaşlı bakım tesislerinin enfeksiyon korumayı ciddiye alması gerektiğini belirtmişlerdir. Connecticut, Greenwich'deki kısa süreli bir rehabilitasyon ve nitelikli hemşirelik bakım merkezi olan The Nathaniel Witherell'in yönetici direktörü olan John Mastronardi, bu tür bir planlamanın enfeksiyon önleme, hijyen, ekipman sterilizasyonu, hastaları hızlı bir şekilde tanımlama ve onları izole etme konularında personel eğitimini merkeze aldıklarını belirtmiştir.

Grip kontrolü için beş yönlü yaklaşım

CDC, grip kontrolü için aşılama, gözetim ve test, enfeksiyon önleme ve kontrol, tedavi, antiviral kemoprofilaksi olan beş yönlü bir yaklaşım önermektedir. CDC, mümkünse tüm sakinlerin her yıl grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtmektedir. Çoğu grip mevsiminde aşı, Eylül ayından itibaren uzun süreli bakım tesislerinde kullanılabilir hale gelmekle birlikte Ekim ayı sonuna kadar sunulması gerekmektedir. Araştırmacılar ancak bu son tarihe uyulmaması durumunda aşılamanın yine de garanti edileceğini ifade etmişlerdir. Ayrıca araştırmacılar aşılama programı sona erdikten sonra yeni bir hasta veya asistanın tesise girmesi durumunda aşı konusunda bilgilendirilmeli ve mümkün olan en kısa sürede aşının önerilmesini belirtmişlerdir. CDC, tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları ve personelinin de yıllık olarak aşılanması gerektiğini vurgulamışlardır. Sakinleri için %95'in üzerinde ve personel için %90'a yakın bir yanıt oranı bildiren Healy, personel ve aile üyeleri için her yıl aşılar için kampanya yürüttüklerini ifade etmiştir.

Toplumda bir grip salgını meydana gelirse, personelin, ateş, öksürük, titreme ve vücut ağrıları gibi grip belirtilerini araştırmaları için sakinleri sık sık kontrol etmeleri önerilmektedir. CDC ayrıca, kırılgan olan, nörolojik veya nörobilişsel rahatsızlıkları olan yaşlı yetişkinlerin ve uzun süreli bakım asistanlarının, bir davranış değişikliği gibi atipik grip belirtileri ve semptomları sergileyebileceğini ve ateşi olmayabileceğini de not etmektedir. Grip semptomları olan ve özellikle iki ya da daha fazla kişi birbirinden 72 saat içinde solunum yolu hastalığı geliştirdiğinde, laboratuar testi yapılması önerilmektedir. Araştırmacılar aynı konut biriminde yaşayanlar arasında 72 saat içinde iki doğrulanmış grip vakası ortaya çıkarsa, tesislerin mümkün olan en kısa sürede salgını kontrol önlemlerine başlaması gerektiğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

David Levine, Flu Prevention in Nursing Homes, Oct. 16, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler