Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Viral varyantlar antikorların sunduğu korumanın bir kısmını azaltabiliyor olsa da, COVID-19’u hafif atlatan kişilerde onlarca yıl boyunca antikor üretebilen kemik iliği hücreleri bulunur. COVID-19 atlatan kişilerin kemik iliklerinde uzun ömürlü antikor üreten hücreler olduğunu tespit eden araştırmacılara göre, SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren çoğu kişi muhtemelen hayatlarının büyük bir kısmı boyunca antikor üretecek.

Çalışma, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun tetiklediği bağışıklığın alışılmadık biçimde uzun olacağına dair kanıtlar sunuyor. Melbourne-Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde bağışıklık uzmanı olan Menno van Zelm, "sonuçlar, aşıların da benzer uzun ömürlü bir etkisi olacağını gösteriyor şeklinde konuşarak iyi habere bir yenisini ekliyor. Antikorlar -viral parçacıkları tanıyıp etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilen proteinler- immün savunmada kilit rol oynar. Yeni bir enfeksiyondan sonra, plazmablast adı verilen kısa ömürlü hücreler, antikorlar için birer öncül kaynaktır.

Ancak bu hücreler virüs vücuttan temizlendikten kısa bir süre sonra ortadan kaybolur ve diğer, uzun ömürlü hücreler antikorları oluşturur: bellek B hücreleri reenfeksiyon için kanda gezinirken kemik iliği plazma hücreleri (BMPCler) kemiklerin içine saklanarak onlarca yıl boyunca antikor çıkarır. 24 Mayısta Nature’da yayınlanan çalışmanın lideri ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde B-hücre bağışıklık uzmanı olan Ali Ellebedy, "Bir plazma hücresi, maruz kaldığımız patojenler açısından hayat hikayemizdir diyor.

Araştırmacılar SARS-CoV-2 enfeksiyonunun BMPC'lerin gelişimini tetikleyebileceğini varsayıyor -çoğu viral enfeksiyon gibi- ancak şiddetli COVID-19’un hücre yapısını bozabileceğine dair işaretler görülmüştü. Bazı erken dönem COVID-19 bağışıklık çalışmaları da antikor seviyelerinin iyileşmeden kısa süre sonra düştüğünü tespit ederek endişeleri artırmıştı.
Ellebedy’nin ekibi, çoğu hafif COVID-19 vakalarından iyileşen 77 kişide antikor üretimini izledi. Beklendiği üzere SARS-CoV-2 antikor sayısı enfeksiyondan dört ay sonra düştü. Ancak bu düşüş azaldı ve enfeksiyondan sonraki on bir aya kadar araştırmacılar halen daha SARS-CoV-2 spike proteinini tanıyan antikorlar tespit edebiliyordu.

Ellebedy’nin ekibi antikorların kaynağını belirlemek için bir katılımcı alt kümesinden bellek B hücreleri ve kemik iliği topladı. Bu katılımcıların çoğunda semptom gelişiminden yedi ay sonra bile SARS-CoV-2’yi tanıyan bellek B hücreleri bulunuyordu. Bilim insanları 18 kemik iliği numunesinin 15’inde, oluşumları bireylerin 7 ila 8 ay önceki koronavirüs enfeksiyonları esnasında tetiklenmiş olan ultra düşük ancak tespit edilebilir BMPC popülasyonları saptadı. Bu hücrelerin seviyeleri, birkaç ay sonra yeniden kemik iliği numunesi veren beş kişinin tamamında stabil oldu.

1990ların sonunda ekibi bu hücreleri keşfeden, Georgia - Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde bağışıklık uzmanı olan Rafi Ahmed, "SARS-CoV-2 antikorlarının azaldığına dair iddialar düşünüldüğünde bu çok önemli bir gözlem diyor. Ahmed, burada net olmayan konunun uzun vadede antikor seviyelerinin ne olacağı ve koruma sağlayıp sağlamayacağı olduğunu sözlerine ekliyor. "Henüz oyunun başındayız. Enfeksiyondan 5 yıl, 10 yıl sonrasını görmüyoruz. İster aşı isterse enfeksiyon kaynaklı olsun, antikor üretiminin sürekliliği COVID-19’a uzun süreli bağışıklığı garantilemiyor. Ellebedy, bazı yeni görülen SARS-CoV-2 varyantlarının antikorların koruyucu etkilerini azaltma yeteneğinin, seviyeleri eski haline getirmek için ek immünizasyonlara ihtiyaç duyulabileceği anlamına geldiğini söylüyor. "Tahminimce bir itici güce ihtiyaç duyacağız.

Medikaynak Referanslar

"Had COVID? You’ll Probably Make Antibodies For A Lifetime". Nature.Com, 2021, https://www.nature.com/articles/d41586-021-01442-9. Accessed 17 June 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler