Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni araştırmalarda iki D vitamini türü arasında önemli farklar bulmuş ve D2 vitamininin insan sağlığı üzerinde etkisi sorgulanmıştır. Bununla birlikte D3 vitamininin insanda bağışıklık sistemini dengelediği ve Covid-19 gibi viral enfeksiyonlara karşı savunmayı güçlendirdiği bulunmuştur.

Surrey ve Brighton Üniversiteleri tarafından ortak yürütülen bir çalışmada araştırmacılar, 12 hafta boyunca günlük D2 ve D3 vitamini takviyelerinin gen aktivitesi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Araştırmacılar yaygın görüşün aksine her iki D vitamini türünün aynı etkiye sahip olmadığını keşfetmiştir. D3 vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde vücudu viral ve bakteriyel hastalıklara karşı güçlendirebilecek bir etkisi olduğuna dair kanıtlar bulmuşlardır.

Çalışmanın baş yazarı Profesör Colin Smith 'D3 vitamininin vücuttaki tip I interferon sinyal sistemini uyardığını gösterdik. Bu sistem bağışıklık sisteminde bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattını oluşturur. Böylece yeterli D3 vitamini bulunması virüs ve bakterinin vücutta kalmasını önlemeye yardımcı olabilir. Çalışmamız, insanların özellikle kış aylarında D3 vitamini takviyesi veya uygun şekilde güçlendirilmiş gıdalar almalarının önemli olduğunu gösteriyor' demiştir.

Bazı kahvaltılık gevrekler, yoğurtlar ve ekmek gibi bazı gıdalara D vitamini eklenmiş olmakla birlikte çok azı doğal vitamini içermektedir. D3 vitamini güneş ışığına veya yapay ultraviyole ışığına maruz kalındığında deride doğal olarak üretilirken, bazı bitkiler ve mantarlar D2 vitamini üretmektedir.

Birleşik Krallık gibi kışın güneş ışığının sınırlı olduğu yerlerde yaşayan birçok insanda D3 vitamini düzeyi düşüktür. Covid-19 pandemisi insanların güneş görmesini kısıtlamıştır. Surrey Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü Başkanı ve araştırmanın ortak yazarı Profesör Susan Lanham-New: 'D2 vitamini ve D3 vitamininin insanlarda gen aktivitesi üzerinde aynı etkiye sahip olmadığını bulduk, D2 vitaminine baktığımızda beklenen etkinin bulunmaması iki vitamin arasındaki farkların netleştirilmesi için daha büyük bir çalışmanın gerekli olduğu anlamına geliyor. Ancak bu sonuçlar D3 vitamininin vitamin takviyesinde tercih edilmesi gereken form olduğunu gösteriyor' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Study questions the role of vitamin D2 in human health but its sibling, vitamin D3, could be important for fighting infections, ScienceDaily, February 2022

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler