Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tüm dünyada, 300 milyondan fazla insan depresyon etkilenmektedir. Depresyon, dünya genelinde engelliliğin önde gelen sebebidir ve 15-29 yaşları arasında en sık görülen ikinci ölüm nedenidir. Depresyon, ruh hali değişiklikleri ve gündelik zorluklara karşı kısa süreli duygusal tepkilerle aynı şey değildir. Sık görülen; okulda, işyerinde ve evde insan hayatına zarar verebilen yaygın bir hastalıktır. İnsan beyninin yarısını oluşturan beyaz madde, farklı beyin bölgelerindeki nöronları bir araya getiren milyonlarca sinir lifinden oluşur. Bu anlamda beynin çeşitli işlevlerinin altında yatan bağlantıların bulunduğu görülür. Görüntüleme teknolojileri ilerledikçe, bilim adamları beyaz maddenin rolü ve onun bozukluğunun normal beyin işlevini nasıl etkileyebileceğini ve psikolojik bozukluklara nasıl katkıda bulunduğunu keşfetmeye başlamıştır. Daha önce yapılan çalışmalarda, beyaz cevherdeki bozulma, düşünme ve duygu işleme ile ilgili problemlerle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte depresyon ile gri ve beyaz cevher yapısı arasındaki ilişkiyi araştıran daha önce yapılmış araştırmalarda tutarsız sonuçlar elde edilmiştir. Depresyon tedavisine acil olarak ihtiyaç duyulmaktadır ve bu hastalığın mekanizmalarının daha iyi anlaşılması yeni ve daha etkili tedavi yöntemleri geliştirmeye olanak sağlayacaktır.

Difüzyon tensör görüntüleme (DTI), hastalık ilerleyişini ve tedavisini izlemek için beyin yapısındaki küçük değişiklikleri karakterize etmeyi vaat eden bir MR tipidir. DTI, beyin dokusunda suyun difüzyonunu takip ederek 3 boyutlu bir harita oluşturur. Edinburgh Üniversitesi ve Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacılar, İngiltere'de, 3.000'den fazla insanın beynindeki beyaz cevherin yapısını haritalamak için en ileri görüntüleme teknolojisini kullanan büyük bir araştırmaya yaptılar.Bu çalışmada araştırmacılar, yarım milyondan fazla insanın sağlık verilerinin toplandığı ülke çapında bir proje olan Birleşik Krallık Biobank'tan 3.461 katılımcının beyinlerinde beyaz madde yapısını haritalamak için DTI adlı ileri teknoloji görüntüleme teknolojisini kullandılar. DTI sonuçları, depresyonu olan katılımcıların, beyaz cevher bütünlüğünün depresyonu olmayan katılımcılarla karşılaştırıldığında azaldığını gösterdi. Bu azalma, küresel olarak olduğu kadar, bazı "bölgeler" de olduğu gibi aksonların demetleri, yani "üç alan kategorisinin ikisinde" ve "bireysel bölgeler" de görüldü.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada bugüne kadar yayınlanmış en büyük tek örneklemden elde edilen verileri kullandıklarını ve böyle büyük bir örneklemde yapılan bir araştırmanın, bulgularının çok sağlam olacağını belirttiler." Bilim insanları son olarak bir sonraki adımlarının, değişikliklerin yokluğunun beyni sıkıntı ve kötü ruh halinden nasıl daha iyi koruduğunu anlamaya çalışmak olacağını söylediler.

Medikaynak Referanslar

Xueyi Shen, Lianne M. Reus, Simon R. Cox, Mark J. Adams, David C. Liewald, Mark E. Bastin, Daniel J. Smith, Ian J. Deary, Heather C. Whalley & Andrew M. McIntosh. Subcortical volume and white matter integrity abnormalities in major depressive disorder: findings from UK Biobank imaging data Scientific Reports 7, Article number: 5547 (2017)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler