Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Dünya nüfusunun yaklaşık% 12 -% 14'ünde depresyon görüldüğü tahmin edilmektedir. Depresyon tedavisinde geçmişten beri standart olarak medikal tedavi ve psikoterapi kullanılmaktayken son yıllarda popülerleşen transkraniyal direkt akım stimülasyonu (tDCS) olarak bilinen teknik, antidepresan ilaçlarla tedaviye umut verici bir alternatif olarak kabul edildi. Bu teknik için evde tDCS'nin nasıl yönetileceğini gösteren videolara sahip web sitelerini bulmak oldukça kolaydır. Yeni bir araştırmada, düşük yoğunluklu elektrik akımı ile uyarılan beyin bölgelerine dayalı bu depresyon tedavisinin etkinliği sorgulandı.

Bu çalışma, Brezilya merkezli olarak uygulandı ve tDCS ile yaygın olarak kullanılan bir antidepresan ilacı kıyasladı. Araştırmanın sonuçları New England Journal of Medicine'de yayınlandı. Araştırma ekibi ilk olarak depresyon tanılı 245 hastayı rasgele üç gruba ayırdı. Bir grup tDCS ve oral plasebo ile tedavi edildi, ikincisine sahte tDCS tedavisi ve anti-depresan alındı ​​ve üçüncü grup sahte tDCS tedavisi ve oral plasebo aldı. TDCS tedavisi ardışık 15hafta içi günü 30 dakikalık seanslar, ardından haftada bir kez yedi adet seans şeklinde uygulandı. Antidepresan da onaylı dozunda yedi hafta boyunca uygulandı. TDCS cihazı, ikili elektrotları hastanın şakaklarına yerleştirilmiş olan bir kafa bandına bağlandı ve böylece akıntı, depresyona maruz kalmış insanlarda azalmış aktivite olan dorsolateral prefrontal korteks üzerinden geçirildi.

Çalışmanın sonucunda tDCS etkinliğinin antidepresan ile elde edilen etkinin yarısından daha az olduğu görüldü. Bu sonuç transkraniyal stimülasyonun birinci basamak tedavisi olarak önerilemeyeceği, anti-depresan tedavisinin daha kolay ve daha etkili olduğu anlamına geliyor. Araştırmacılar, tDCS'yi elektrokonvülsif tedavi (ECT) gibi diğer yöntemlerle (genelde 800 milliamper veya tDCS'de kullanılanın 800 katı) içeren ve kontrollü bir nöbet oluşturmak üzere tasarlanmış olan diğer yöntemlerle karıştırmanın önemini vurguladı. Ayrıca, ECT sabit bir akımdan ziyade kısa süreli darbeler üretmektedir.

Beynin elektriksel aktivitesini değiştirmek için tasarlanmış diğer teknikler arasında transkraniyal manyetik stimülasyon, transkraniyal alternatif akım stimülasyonu, derin beyin uyarımı ve odaklanmış ultrason bulunmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Brunoni AR et al. Trial of Electrical Direct-Current Therapy versus Escitalopram for Depression. New England Journal of Medicine, 2017; 376 (26): 2523 DOI: 10.1056/NEJMoa1612999

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler