Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir anketin sonucu 40 yaşın üzerindeki çoğu Amerikalı’nın diyabetik retinopatinin belirtilerini bilmediğini göstermiştir. Araştırmacılar durumun yaklaşık 8 milyon Amerikalıyı etkilediğini ve bu sayının 2050 yılına kadar ikiye katlanmasının beklendiğini, ancak çoğu yetişkinin diyabetik retinopati hakkında görüşlerini kurtarmaya yardımcı olabilecek gerçekleri bilmediğini belirtmişlerdir.

Amerikan Retina Uzmanları Derneği (ASRS) tarafından 1000 ABD'li yetişkinin katıldığı anket, %47'sinin bulanık merkezi görmenin diyabetik retinopatinin bir semptomu olabileceğini bilmediğini ve yalnızca %37'sinin lekeleri veya uçuşan cisimleri görmenin bir semptom olduğunu bildiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırmacılar çoğu insanın, tip 1, tip 2 veya gebelik diyabetinin hastaları diyabetik retinopati riski altına soktuğunu bilmesine karşın diğer risk faktörlerini o kadar iyi bilmediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmacılar, ankete katılanların %64'ünün yüksek kolesterolün diyabetik retinopati riskini artırdığını ve %48'inin yüksek tansiyonun bir risk faktörü olduğunu bilmediklerini ifade etmişlerdir. ASRS başkanı Dr. Carl Awh, diyabetik retinopatinin önlenebilir bir körlük nedeni olduğunu, bu nedenle erken teşhis ve tedavinin kritik olduğunu belirtmiştir. Dr. Carl Awh bir toplum haber bülteninde, diyabetik hastalara bakan tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarının, bilinen risk faktörlerini kontrol etmenin önemini ve diyabetik retinopatiyi erken bir aşamada tespit etmek için düzenli olarak genişletilmiş retina muayenelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaları gerektiğini ifade etmiştir. Awh ayrıca, görmeyi tehdit eden diyabetik retinopatili birçok hastanın mükemmel görüşe sahip olduğunu ve semptomlarının olmadığını, bunun, bir retina uzmanının tedaviye başlaması için ideal zaman olduğunu belirtmiş, görme kaybı veya semptomları olan diyabetik hastalarının daha acilen değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine eklemiştir.

Diyabetik retinopati risk faktörleri

Araştırmacılar diyabetik retinopatinin uzun süredir şeker hastası olmak, zamanla kan şekeri seviyelerinin zayıf kontrolü, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, yüksek kolesterol, gebelik gibi diğer risk faktörlerini içerdiğini belirtmişlerdir. Yapılan çalışmalar diyabetik retinopatinin, bulanık veya çarpık görüş, okumada zorluk, görüşteki noktalar, görüş alanı boyunca gölge, göz tansiyonu, renk algılamada zorluk gibi belirtiler içerebileceğini göstermiştir. Araştırmacılar kan şekerini, kan basıncını ve kolesterolü kontrol etmenin, sağlıklı kiloyu korumanın, diyabet ilaçlarını düzenli almanın, düzenli retina muayeneleri yaptırmanın, sigarayı bırakmanın ve aktif kalmanın görüşü korumaya yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir. ASRS Vakfı Başkanı Dr. Timothy Murray, diyabetik göz hastalığının erken teşhisi ve tedavisinde retina uzmanları tarafından mümkün kılınan ilerlemelerin görmeyi koruyabileceğini ve görme kaybını neredeyse tamamen ortadan kaldırabileceğini ifade etmiştir. Dr. Timothy Murray yaptığı açıklamada diyabet hastasıysanız ve görme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, retinada diyabetin neden olduğu hasarı önleyebilecek, tedavi edebilecek veya tersine çevirebilecek uzman bakımı için bir retina uzmanıyla işbirliği içinde olmanın önemini vurgulamıştır.

Medikaynak Referanslar

Spotting the Symptoms of Diabetic Retinopathy, Drugs.com MedNews,November 11, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler