Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ABD’nin önde gelen tıp dergilerinden olan Castle Connolly Medical’ın yayımladığı 32 kişilik "Amerika’nın İyi Doktorları listesine giren ilk Türk doktoru olma ünvanına sahip Prof. Dr. Şükrü Emre gerçekleştirdiği karaciğer nakli ameliyatlarıyla dünyaca ün yapmıştı.

İlk ve orta öğrenimini Konya Ereğlisi’nde tamamlayan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Prof. Dr. Şükrü Emre, doçentliğini takiben 1988’de ABD’ye gittiğinde aldığı iş teklifi üzerine bu ülkede kaldı. Yale-New Haven Hastanesi’nde Karaciğer Nakli Bölümü Direktörlüğü’nü takiben New York Mt. Sinai Hastanesi’nde benzer bir bölümün başına getirilen 65 yaşındaki uzman cerrah, 2005 yılında "tıp mucizesi diye anılan bir nakil operasyonuyla uluslararası üne kavuştu.

Prof. Dr. Emre’nin hastalarından 5 yaşındaki Franklin Chuqui sağlığına kavuşmak için karaciğer nakli bekliyordu. Trafik kazasında ölen birinin organı çocuğa nakledilecekti. Fakat hazırlık aşamasında organın ihtiyaçtan büyük olduğu görüldü. Türk doktor bunun üzerine karaciğeri ikiye ayırıp bir parçayı Franklin’e, diğerini ise bir başka hastanede nakil bekleyen ailesel amiloid nöropati 37 yaşındaki John Lee’ye nakletti. Ailesel amiloid nöropati (AAN) hastalığında karaciğerdeki transtiretin enzimindeki mutasyon nedeniyle vücuttaki amiloid metabolize edilememektedir. Bu durum hastalarda 25 – 30 yıl içinde nörolojik bozukluklara yol açmaktadır. Hastalığın sonuçlarının geç çıkması bu hastaların karaciğerlerini 50 yaş üstü hastalarda kullanılabilmesine imkan tanımaktadır.

Bu yüzden eş zamanlı ameliyatların üçüncüsü ve sonuncusu olan hasta ise ameliyathaneye getirilen 67 yaşındaki Harriet Goldman’a yapıldı. Lee’nin eski karaciğerinin sağlıklı kısmı alınarak Harriet’e aktarıldı. "Domino ameliyatı olarak adlandırılan bu tıbbi operasyon Prof. Dr. Şükrü Emre liderliğindeki ekip tarafından başarıyla sonuçlandırıldı.

Medikaynak Referanslar
  1. Benzer İçerikler